Brazylijski programista blockchain, Pedro Magalhães, deklaruje, że udało mu się zdekompilować kod źródłowy pilotażowego programu CBDC Brazylii. Przy okazji odkrył funkcje, które pozwalają rządzącym na niepokojące działania.
Według niego, w kodzie znajdują się mechanizmy, które umożliwiają zamrożenie lub wyczerpanie środków CBDC z konta użytkowników. Na czym konkretnie polega luka?
Czy luka w CBDC ma swoje zalety?
Magalhães, będący założycielem konsultingowej firmy technologicznej Iora Labs, twierdzi, że znalazł w kodzie funkcje, które umożliwiają centralnej jednostce zarządzającej zamrażanie środków, zmniejszanie sald, przenoszenie cyfrowych realów (brazylijska waluta) z jednego adresu na inny, a także tworzenia lub niszczenia ich na konkretnym adresie.
//twitter.com/vinibarbosabr/status/1678511787610603523?s=20
Niemniej jednak, argumentuje on, że takie rozwiązania mogą przynieść korzyści w określonych sytuacjach. Według Pedra, Brazylijski Bank Centralny "prawdopodobnie" zachowa te funkcje do zabezpieczonych operacji pożyczkowych i innych finansowych działań, które mogą być przeprowadzane na protokołach DeFi.
Czy prywatność jest zagrożona?
Oprócz powyższych aspektów Magalhães zwraca uwagę, że problemem w przypadku CBDC w Brazylii jest brak precyzyjnych informacji o okolicznościach, w których można zamrozić tokeny oraz, co najważniejsze, niejasność co do tego, kto ma prawo do wykonywania takich działań. To niezwykle istotne, ponieważ w chwili obecnej nie uregulowano podmiotów, które mogą ingerować w cyfrowe środki obywateli. Takie zachowanie może prowadzić do szeregu naruszeń.
//twitter.com/vinibarbosabr/status/1678511812726206464?s=20
Czy istnieją korzyści CBDC?
Magalhães w swoim poście z 10 lipca 2023 r. zauważył, że choć obawy Brazylijczyków dotyczące CBDC są zrozumiałe, to tego rodzaju rozwiązanie posiada również swoje zalety np. ułatwienie śledzenia podatków i ich kontrolowanie.
Inną zaletę wskazał Fabio Araujo, ekonomista z Centralnego Banku Brazylii. Według niego cyfrowy real ma potencjał zahamować paniczne wypłaty z banków i zapewnić przedsiębiorcom bezpieczne i niezawodne środowisko do innowacji. CBDC Brazylii ma być oparte na prywatnej sieci blockchain Hyperledger Besu, która jest powiązana z Ethereum Virtual Machine (EVM).
Aby stać się walidatorem i podłączyć swój węzeł w tym blockchainie, każdy z użytkowników będzie musiał uzyskać zgodę od banku centralnego, co również budzi pewne kontrowersje. Warto wskazać, że projekt CBDC w Brazylii był wspomagany przez największych graczy z branży finansów oraz nowych technologii, w tym przez Visę i Microsoft.
Obecnie w Polsce również trwają rozmowy na ten temat. Czy wprowadzenie nowej formy rozliczeń jest zagrożeniem? Tego jeszcze nie wiemy, gdyż każda innowacja niesie za sobą pewne zalety i wady, które z czasem zostaną odpowiednio unormowane.
Komentarze