Programista znalazł dowód, że CBDC może zostać wykorzystane przeciwko obywatelom

Brazylijski programista blockchain, Pedro Magalhães, deklaruje, że udało mu się zdekompilować kod źródłowy pilotażowego programu CBDC Brazylii. Przy okazji odkrył funkcje, które pozwalają rządzącym na niepokojące działania.
Według niego, w kodzie znajdują się mechanizmy, które umożliwiają zamrożenie lub wyczerpanie środków CBDC z konta użytkowników. Na czym konkretnie polega luka?

Czy luka w CBDC ma swoje zalety?

Magalhães, będący założycielem konsultingowej firmy technologicznej Iora Labs, twierdzi, że znalazł w kodzie funkcje, które umożliwiają centralnej jednostce zarządzającej zamrażanie środków, zmniejszanie sald, przenoszenie cyfrowych realów (brazylijska waluta) z jednego adresu na inny, a także tworzenia lub niszczenia ich na konkretnym adresie. //twitter.com/vinibarbosabr/status/1678511787610603523?s=20   Niemniej jednak, argumentuje on, że takie rozwiązania mogą przynieść korzyści w określonych sytuacjach. Według Pedra, Brazylijski Bank Centralny "prawdopodobnie" zachowa te funkcje do zabezpieczonych operacji pożyczkowych i innych finansowych działań, które mogą być przeprowadzane na protokołach DeFi. 

Czy prywatność jest zagrożona?

Oprócz powyższych aspektów Magalhães zwraca uwagę, że problemem w przypadku CBDC w Brazylii  jest brak precyzyjnych informacji o okolicznościach, w których można zamrozić tokeny oraz, co najważniejsze, niejasność co do tego, kto ma prawo do wykonywania takich działań. To niezwykle istotne, ponieważ w chwili obecnej nie uregulowano podmiotów, które mogą ingerować w cyfrowe środki obywateli. Takie zachowanie może prowadzić do szeregu naruszeń.  //twitter.com/vinibarbosabr/status/1678511812726206464?s=20

Czy istnieją korzyści CBDC?

Magalhães w swoim poście z 10 lipca 2023 r.  zauważył, że choć obawy Brazylijczyków dotyczące CBDC są zrozumiałe, to tego rodzaju rozwiązanie posiada również swoje zalety np. ułatwienie śledzenia podatków i ich kontrolowanie. Inną zaletę wskazał Fabio Araujo, ekonomista z Centralnego Banku Brazylii. Według niego cyfrowy real ma potencjał zahamować paniczne wypłaty z banków i zapewnić przedsiębiorcom bezpieczne i niezawodne środowisko do innowacji. CBDC Brazylii ma być oparte na  prywatnej sieci blockchain Hyperledger Besu, która jest powiązana z Ethereum Virtual Machine (EVM). Aby stać się walidatorem i podłączyć swój węzeł w tym blockchainie, każdy z użytkowników będzie musiał uzyskać zgodę od banku centralnego, co również budzi pewne kontrowersje. Warto wskazać, że projekt CBDC w Brazylii był wspomagany przez największych graczy z branży finansów oraz nowych technologii, w tym przez Visę i Microsoft. Obecnie w Polsce również trwają rozmowy na ten temat. Czy wprowadzenie nowej formy rozliczeń jest zagrożeniem? Tego jeszcze nie wiemy, gdyż każda innowacja niesie za sobą pewne zalety i wady, które z czasem zostaną odpowiednio unormowane. 

Komentarze

Ranking giełd