W Karnataka w Indiach porywacze porwali syna lokalnego biznesmena i krypto inwestora. Przestępcy zażądali 100 BTC okupu. Policji udało się schwytać sześć osób podejrzanych w tej sprawie. Wszyscy byli związani z rodziną ofiary.
100 BTC okupu
Ośmioletni chłopiec z Indii został porwany, a napastnicy zażądali okupu w wysokości
100 BTC, wartych około 2,3 miliona dolarów. Zdarzenie miało miejsce w południowo-zachodnim indyjskim stanie Karnataka, podczas gdy dziecko bawiło się przed domem w Ujire taluk w dzielnicy Mangaluru.
Według
lokalnych mediów, ojciec i dziadek nieletniego byli znanymi lokalnymi biznesmenami i krypto inwestorami.
Wkrótce po tym, jak rodzina zgłosiła porwanie na policję, porywacze zmniejszyli okup ze 100 do 60 Bitcoinów i grozili rodzinie chłopca
"fatalnymi konsekwencjami " w przypadku współpracy z organami ścigania.
Lokalne władze utworzyły specjalną grupę policyjną, która wyśledziła wiadomość o okupie z wieży telefonicznej znajdującej się w dzielnicy Hassan w Karnataka.
Policja aresztowała i oskarżyła w tej sprawie sześć osób. Wg organów ścigania, są one znane rodzinie porwanego chłopca.
Ten przypadek żądania okupu w BTC podczas porwania
nie jest pierwszym takim przypadkiem. W lipcu tego roku policja aresztowała norweskiego milionera Toma Hagena. Norweg był podejrzewany
o morderstwo swojej żony, w ramach sprawy dot. okupu w BTC.
Dlaczego przestępcy wykorzystują Bitcoina (BTC)?
W przeciwieństwie do tradycyjnych instytucji finansowych, Bitcoin i kryptowaluty
wykorzystują sieć blockchain i są zazwyczaj uważane za trudniejsze do wykrycia i powiązania z osobami fizycznymi. Jest to jeden z głównych powodów, dla których przestępcy wybierają właśnie tą metodę płatności.
Bitcoin jest również uważany za główne aktywo wykorzystywane na tzw.
darknetowych rynkach, do zakupu narkotyków i przeprowadzania innych nielegalnych transakcji. Wykorzystanie kryptowalut na rynku Darknet osiągnęło w tym roku oszołamiającą kwotę 1,5 miliarda dolarów.
Wg firmy Chainalysis wzrost może mieć związek z pademią COVID-19.
Wg firmy analitycznej, całkowite przychody rynku Darknet w 2020 r.
są już większe niż w roku 2019. Taka sytuacja ma miejsce pomimo nagłego spadku w marcu i kwietniu. W tym czasie aktywność Darknetu zmniejszyła się,
gdyż większość kryoptowalut straciła nawet do 70% swojej wartości. Jednak dalsze dane z Chainalysis pokazują, że przychody od maja tego roku zaczęły przyspieszać, przełamując krótkoterminową korelację z cenami.
Komentarze