Portfel kryptowalut Atomic Wallet został zhakowany

Niepowierniczy portfel przeznaczony do zarządzania krypto aktywami mógł zostać zaatakowany przez hakerów. Kilku użytkowników Atomic Wallet zgłosiło utratę swoich wirtualnych walut przechowywanych za pośrednictwem tej zdecentralizowanej aplikacji.
Zespół stojący za Atomic Wallet poinformował 3 czerwca br., że otrzymał zgłoszenia o włamaniu do portfela. Następnie podkreślił, iż zajmie się ich zbadaniem. W dochodzeniu tym bierze udział znany “detektyw” pomagający w śledzeniu aktywów przenoszonych na blockchainach - ZachBTX. 

Atomic Wallet badany pod kątem włamania

W chwili pisania tego tekstu nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób atak na portfele klientów Atomic Wallet został przeprowadzony. Z aplikacji tej podobno korzysta ponad 5 mln użytkowników. Zespół za nią stojący oznajmił, iż będzie publikował informacje, na temat tego, co właściwie mogło się stać, gdy zostaną one potwierdzone.  Co ciekawe, niektórzy członkowie branży wirtualnych walut przypomnieli, że podobne sytuacje z udziałem Atomic Wallet, działy się w przeszłości. Jeden z użytkowników tego portfela podzielił się własną historią sprzed 6 miesięcy, kiedy to z jego adresu kryptograficznego zniknęły bitcoiny (BTC). Obok zapewnił on, iż nie mogła być to jego wina, ponieważ odpowiednio dbał o bezpieczeństwo swoich seedów.  [embed]//twitter.com/AtomicWallet/status/1664946301815910400?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1665010540094078978%7Ctwgr%5E4e7bdea69925f94a759c1ca183fa61bd80d26e43%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fatomic-wallet-exploited-users-report-loss-of-entire-portfolios[/embed] Choć dochodzenie jest w toku, wśród użytkowników kryptowalut pojawiło się wiele sugestii dot. niedawnego incydentu z Atomic Wallet w roli głównej. Niektórzy uznali, że mogło dojść do manipulacji kodem źródłowym oprogramowania na serwerze. Nieświadomi zagrożenia użytkownicy mogli pobrać zainfekowane przez hakerów oprogramowanie.  Osoby, które zostały dotknięte atakiem, zostały poproszone o kontakt e-mailowy z support@atomicwallet.io.

Rosnąca ilość ataków hakerskich

Wyżej opisany incydent jest tylko jednym z wielu, z jakimi stale zmaga się przemysł kryptograficzny. Pod koniec maja br. włamaniu uległa m.in. zdecentralizowana aplikacja Jimbos Protocol. W wyniku tego ataku skradziono z niej 4 tys. monet ETH o łącznej wartości około 7,5 mln dol.  Patrząc na dane pochodzące z raportu firmy analitycznej Chainalysis, widzimy, że w samym 2022 r. hakerzy przejęli ponad 3,8 mld dol. w krypto aktywach. Włamania te dotyczyły głównie protokołów DeFi.  Z kolei firma TRM Labs przeprowadziła niedawno analizę ataków hakerskich z 2023 r. Wynika z niej, że liczba tego typu włamań utrzymywała się na wysokim poziomie w pierwszym kwartale br. Z kolei w kolejnym widocznie spadła, jednak eksperci ostrzegają, że może nie być to trend długoterminowy.  Na tle ataku, którym mógł potencjalnie zostać dotknięty Atomic Wallet, inwestorzy kryptowalutowych aktywów powinni pamiętać o tym, iż te obarczone są ryzykiem. Środki zainwestowane w wirtualne waluty można stracić na wiele sposobów, nie tylko w wyniku spadku wartości danego projektu, ale również w ramach ataków hakerskich. 

Komentarze

Ranking giełd