Binance NFT: Jak znaleźć wartościowe NFT?

Branża NFT od dłuższego czasu stale zyskuje na popularności. Niektóre kolekcje sprzedają się nawet za miliony dolarów. Jedną z najlepszych platform, które pozwala nam na handel niewymiennymi tokenami jest Binance NFT. W poradniku omawiamy nowe sposoby zakupów w ofercie największej giełdy świata oraz wyjaśniamy kilka metryk, które mogą okazać się pomocne przy szukaniu cyfrowej sztuki z potencjałem do wzrostu wartości.

Jak kupić NFT na Binance? Nowe sposoby

Binance to największa (pod względem obrotów i liczby klientów) giełda kryptowalut na świecie, ale nie tylko. Jest to cały ekosystem, na który składa się szereg różnych produktów i funkcjonalności. Jednym z nich jest platforma Binance NFT - rynek, na którym możemy handlować niewymiennymi tokenami. Jest to stosunkowo nowy produkt, dlatego też dotychczas jego funkcjonalność była mocno ograniczona. Giełda Changpenga Zhao stara się jednak stale wychodzić na przeciw swoim użytkownikom, wprowadzając nowe możliwości. Tym razem rozbudowała sposoby zakupu NFT. Od teraz użytkownicy Binance NFT mogą:
  • Szukać nowych tokenów przeglądając rynek Binance NFT lub kolekcje konkretnych twórców w zakładach "Utworzone", "Kolekcje" oraz "Ulubione".
  • Kupować wylistowane Mystery Boxy po ustalonej cenie lub na aukcji. Jeśli "Tajemnicze Pudełka" nie są wylistowane, wciąż mogą jednak złożyć ofertę sprzedawcy. Jest to opcja, która pozwala użytkownikom kupić NFT o różnej rzadkości i doświadczyć emocji związanych z "niespodzianką".
  • Kupować dwa różne rodzaje kolekcji - Premier i standardowe. Te pierwsze powstały przy współpracy z Binance, natomiast drugie przeszły stosowną weryfikację giełdy. Jak więc odróżnić kolekcję Premier od standardowej? Są one oznaczone pomarańczowym "ptaszkiem" obok nazwy (na każdej podstronie rynku Binance NFT).
  • Przeglądać rankingi NFT, dzięki czemu możliwe jest znalezienie projektu o wysokiej jakości i dużym potencjale wzrostu wartości. Rankingi podzielone są na 3 różne warianty: Najlepsza Sprzedaż, Kolekcje oraz Twórcy. Co więcej, przy każdym NFT w rankingu użytkownik znajdzie informacje takie jak: cena floor, wolumen, pozycja, ostatnia cena itd. Dzięki temu ma możliwość oceny danego NFT jeszcze przed zakupem (o tym w dalszej części tego artykułu).
Ok. Skoro już wiesz jakie nowe możliwości daje Ci Binance NFT, przyjrzyjmy się metryką, które pozwolą Ci znaleźć jakościowy niewymienny token ze sporym potencjałem wzrostu.

Jak znaleźć wartościowe NFT na Binance NFT?

Znalezienie projektu NFT o dużym potencjale zarobkowym może być niezwykle ciężkie. W końcu na rynku istnieją już dziesiątki różnych kolekcji. Niemniej jednak istnieje kilka metryk i wskaźników, które mogą pomóc Ci ocenić kolekcję i oszacować jej potencjał. Omówimy je poniżej. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, musimy wspomnieć, że NFT to bardzo ryzykowne aktywa. Ich wartość może spadać lub rosnąć z dnia na dzień, a Binance nie ponosi odpowiedzialności za weryfikację listowanych na platformie tokenów. Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie Binance NFT, który znajduje się pod tym linkiem. Ok. Skoro już wiesz z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie w NFT, pora przejść do konkretów. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie ważnych metryk, które pozwolą Ci alokować pieniądze w ten wschodzący rynek w sposób świadomy.

Cena minimalna (Floor price)

Cena minimalna to po prostu najniższa cena za dane NFT w kolekcji. Określa ona barierę wejścia na rynek i ogólną wartość danych dzieł sztuki. Istnieje jednak możliwość zakupu NFT poniżej floor price. Wystarczy, że użytkownik złoży ofertę. Aby to zrobić wystarczy przejść do rynku Binance NFT, wybrać kolekcję i odpowiedni NFT. Kiedy jesteśmy już na podstronie danego tokena, wystarczy że klikniemy szary przycisk "Złóż Ofertę" (jak na poniższym obrazku). Na cenę minimalną kolekcji wpływ ma wiele czynników. Są to m.in.
  • użyteczność
  • wolumen
  • szacowana wartość
  • stosunek liczby ofert do liczby zakupionych NFT
Generalnie, cena floor świetnie obrazuje nam popularność kolekcji wśród krypto społeczności. Jeśli rośnie, oznacza to, że na projekt jest wysoki popyt. Jeśli maleje, popyt na kolekcję spada. Możesz więc kupić NFT gdy cena floor znajduje się nisko, a następnie sprzedać gdy wzrośnie. Najlepsze NFT do zakupu będą łączyły wysoką wartość z dostępnością. Projekty z wysoką ceną floor są bowiem bowiem mało dostępne dla inwestorów z nieco cieńszymi portfelami.

Szacunkowa kapitalizacja rynkowa

Generalnie, obliczenie kapitalizacji rynkowej projektu NFT nie jest takie proste. A to dlatego, że ceny floor oraz rzadkość cyfrowych przedmiotów ulegają ogromnym fluktuacją. Wciąż możemy jednak zrobić pewne szacunki. Da nam to pewien obraz jak bardzo popularna jest dana kolekcja oraz jaki ma potencjał. Aby obliczyć szacunkowy market cap danego NFT, wystarczy że pomnożymy średnią cenę transakcyjną z 7 dni przez całkowitą podaż kolekcji.

Podaż

Kolejnym ważnym wskaźnikiem przy wyborze NFT z potencjałem jest podaż. W końcu im więcej danych tokenów pojawi się na rynku, tym mniejsza będzie ich rzadkość. Generalnie podaż w przypadku NFT to liczba przedmiotów w danej kolekcji. Jest ona określana przez twórcę w smart kontrakcie, jeszcze podczas procesu wybijania. Wysoka podaż zazwyczaj powoduje, że cena kolekcji jest niższa. Aby bowiem wywołać szok podażowy, potrzebny jest ogromny popyt. Nie jest to jednak sztywna zasada. Niektóre projekty z dużą podażą osiągają ogromną popularność, a ich ceny są windowane do góry parabolicznie. Niemniej jednak to małe kolekcje osiągają zazwyczaj wyższą wartość, ze względu na rzadkość i ekskluzywność NFT.

Sprzedaż

Podczas inwestowania w NFT, warto też zwrócić uwagę na to, jak kolekcja sprzedaje się teraz i jak sprzedawała się w przeszłości. W ten sposób możemy w łatwy sposób określić, jakie jest zainteresowanie danymi NFT wśród społeczności. Jeśli kolekcja jest sprzedawana często, jest to dobry znak. Warto jednak zwrócić też uwagę na cenę minimalną. Jeśli jest dużo sprzedaży, jednak cena minimalna spada, może to świadczyć o malejącym zainteresowaniu lub nawet panice.

Rzadkość

Rzadkość to kolejny ważny atrybut przy ocenie potencjału danego NFT. Określa się ją na podstawie cech i właściwości tokena, ale nie tylko. Może ona również wskazywać jak trudno jest zdobyć dane dzieło sztuki i jak bardzo jest ono cenne. Ta metryka działa tak samo jak w przypadku tradycyjnych rynków. Im coś jest bardziej rzadkie, tym więcej osób chce to kupić powodując wzrost wartości. Niemniej jednak w przypadku NFT, rzadkie tokeny mogą też dawać posiadaczowi więcej korzyści. Mogą to być chociażby dodatkowe ekskluzywne funkcje w grach Play-2-Earn czy dostęp do zamkniętych społeczności. W przypadku większości kolekcji, NFT są komponowane z mieszanki różnych cech i charakterystyk. Są one bardziej lub mniej rzadkie. W przypadku tych bardziej powszechnych cena będzie niższa, a w przypadku ultra rzadkich, wyższa.

Wolumen

Wolumen to całkowita kwota obrotu danym projektem. Jest to świetny wskaźnik, który mówi nam o tym, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na projekt. Co jeśli bowiem okaże się, że kupisz dane NFT, a potem nie będzie nikogo komu mógłbyś je sprzedać? Wysoki wolumen zmniejsza ryzyko inwestycyjne, ponieważ gwarantuje, że łatwo będziesz mógł pozbyć się swojego niewymiennego tokena.

Podsumowanie

Trzeba pamiętać o tym, że nawet staranna analiza projektów może nie wystarczyć, żeby ochronić nas przed stratami. Inwestowanie w niewymienne tokeny wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. To aktywa o dużo mniejszej płynności niż kryptowaluty, przez co ich cena może podlegać gwałtownym wahaniom. Jeżeli mimo to chcesz handlować niewymiennymi tokenami, Binance NFT może okazać się dobrym wyborem, jako wygodna i prosta w obsłudze platforma z dużą liczbą handlujących osób oraz częstymi aktualizacjami i bogatym zestawem funkcji.
Tekst ma charakter informacyjny i nie jest poradą inwestycyjną ani ofertą. Inwestowanie na rynkach cyfrowych aktywów, w tym rynku NFT, wiąże się z wysokim ryzykiem utraty środków. Pamiętaj, żeby nigdy nie inwestować więcej, niż jesteś w stanie stracić.

Komentarze

Ranking giełd