Bank Centralny Ghany (BoG) jest na zaawansowanym etapie opracowywania krajowej waluty cyfrowej (CBDC). Poinformował o tym szef BoG, Ernest Addison podczas konferencji prasowej.
CBDC w Ghanie
Gubernator banku centralnego Ghany (BoG), Ernest Addison, przemawiając podczas konferencji prasowej w Akrze, ujawnił, że BoG jest na zaawansowanym etapie tworzenia CBDC.
Ghana stała się pierwszym krajem na kontynencie, który zbadał koncepcję cyfrowej waluty banku centralnego, powiedział urzędnik, a teraz chce stać się pierwszym państwem w Afryce, które wypuści cyfrową walutę banku centralnego.
Posuwamy się etapami. Pierwszy poświęcony był opracowaniu koncepcji CBDC. Teraz rozważamy uruchomienie pilotażu. Ograniczona liczba użytkowników będzie mogła korzystać z cyfrowej waluty za pomocą aplikacji mobilnej. Na podstawie tego doświadczenia zdecydujemy, co zmienić w projekcie i czy warto go wdrożyć. - wyjaśnił Addison
W ramach swojego wystąpienia gubernator banku powiedział, że e-cedi (cyfrowa waluta Ghany) przejdzie przez fazy rozwoju i oceny, zanim zostanie podjęta decyzja o ogólnokrajowym wdrożeniu. Opisując dotychczasowy proces, Addison powiedział, że faza pierwsza opierająca się na zaprojektowaniu CBDC zbliża się już do końca, a zespół wdrożeniowy jest w gotowości do fazy drugiej. Testy pilotażowe będą obejmować ograniczone wdrożenie planowanego e-cedi dla płatności mobilnych.
Ghana chce być pionierem w rozwoju CBDC na kontynencie, stwierdził Ernest Addison mówiąc: Bank Ghany był jednym z pierwszych afrykańskich banków centralnych, który oświadczył, że pracuje nad walutą cyfrową, przyglądając się koncepcji e-cedi.
Warto podkreślić, że rzeczywiście BoG badał możliwość stworzenia CBDC od końca 2019 roku, a w czerwcu 2020 roku bank centralny potwierdził, że jest gotowy do pilotażu eksperymentalnego projektu e-cedi. Addison poruszył również temat aktywów kryptowalutowych. Stwierdził, że „nie są w stanie skutecznie pełnić funkcji pieniądza”, jednak ciężko było spodziewać się innej odpowiedzi od urzędnika.
Komentarze