Pięć pozwów zbiorowych przeciwko firmom kryptowalutowym spadło z wokandy

Pięć potencjalnych pozwów zbiorowych przeciwko firmom kryptowalutowym zostało dobrowolnie wycofanych z sądów w Nowym Jorku. Firmy Quantstamp, Status Research, Civic Technologies, HDR Global Trading i Kaydex na razie nie zostaną pozwane, jednak powiązane sprawy są w toku.

Pozwy zbiorowe wycofane

Pięć odrzuconych pozwów zbiorowych wchodzi w skład 11 pozwów złożonych przed rokiem przez firmy prawnicze Selendy & Gay PLLC oraz Roche Freedman. Firmy oskarżały kilka firm kryptowalutowych o wyrządzanie szkód inwestorom poprzez sprzedaż aktywów cyfrowych bez licencji maklerskich, wprowadzanie inwestorów w błąd i udział w manipulacjach rynkowych. Strona powodowa nie była jednak w stanie przedstawić mocnych dowodów na szkody wyrządzone inwestorom w wyniku rzekomej sprzedaży nielicencjonowanych papierów wartościowych. Drogę do odrzucenia pozwów utorowały dwa wcześniejsze orzeczenia sądowe na korzyść BProtocol i Bibox. W obu przypadkach sąd zwrócił uwagę na upływ terminu przedawnienia oraz na brak udowodnienia szkody. W ciągu kilku dni od wydania orzeczenia w sprawie Bibox, prawnicy wszystkich pięciu firm zwrócili na to uwagę sędziom prowadzących ich sprawy. Obecnie sąd zajmuje się sprawami przeciwko Binance, Kucoin, Tron i Bitmex.

Firmy pewne pozytywnych decyzji sądu

Dyrektor ds. marketingu Civic Technologies Nancy Li z zadowoleniem przyjęła decyzję sądu. We wpisie na blogu podkreśliła m.in., że przez cały rok postępowania firma była przekonana, że wyjdzie z tego bez uszczerbku, ponieważ jej działalność w żaden sposób nie naruszała prawa. Trwająca sprawa przeciwko chińskiemu deweloperowi oprogramowania blockchain, Tron Foundation, może zakończyć się podobnie z powodu twierdzeń, że pozew został złożony po terminu przedawnienia. Tron złożył wniosek o oddalenie pozwu 15 grudnia, argumentując, że strona powodowa nie udowodniła szkody, ponadto nadal kupowała TRX po publikacji wytycznych przez SEC w kwietniu 2019 roku.

Komentarze

Ranking giełd