Senat Paragwaju odrzucił weto prezydenta kraju w sprawie ustawy regulującej kryptowaluty. Paragwajscy senatorzy mają inny punkt widzenia niż prezydent.
Senat Paragwaju uchylił weto prezydenta w sprawie ustawy regulującej kryptowaluty. Senatorzy twierdzą, że przyjęcie ustawy nr 6.962/2022 regulującej wydobycie, komercjalizację, pośrednictwo, wymianę, transfer, przechowywanie i administrowanie kryptowalutami lub instrumentami umożliwiającymi kontrolę nad kryptowalutami przyniesie wiele korzyści.
Prezydent Paragwaju zawetował ustawę o kryptowalutach
W sierpniu prezydent Paragwaju Mario Abdo Benítez zawetował ustawę uchwaloną przez Kongres, która proponowała uregulowanie działalności komercyjnej związanej z walutami cyfrowymi, w tym z ich wydobyciem. Benitez stwierdził, że górnictwo zużywa duże ilości energii, a przy tym przynosi stosunkowo niewielkie korzyści w zakresie zatrudnienia.
Jednak każdy z 33 paragwajskich senatorów, którzy odrzucili weto ma inny punkt widzenia niż prezydent. Ich zdaniem, ustawa powinna zostać uchwalona szybko, ponieważ zawiera rozwiązania, które mogą przynieść korzyści państwu i branży kryptowalut.
Powody odrzucenia weta
Parlamentarzysta Daniel Rojas stwierdził, że weto władzy wykonawczej jest nieuzasadnione i sprawiedliwe jest odrzucenie go. A senator Gilberto Apuril zwrócił uwagę, że jest to projekt formalizujący, który generuje m.in. możliwość śledzenia tych, którzy korzystają z energii.Teraz ustawa o kryptowalutach trafi do Izby Deputowanych, która będzie musiała przedyskutować, czy również odrzucić prezydenckie weto. Jeżeli tak się stanie, ustawa zostanie ostatecznie usankcjonowana, nawet bez poparcia prezydenta. Oczekuje się, że sprawa zostanie rozwiązana jeszcze przed 2023 rokiem.
Komentarze