Państwo Islamskie chce zwiększyć adopcję kryptowalut. Przygotowuje specjalną interpretację prawa szariatu

Adopcja kryptowalut zachodzi na polach, które mogą nas zaskakiwać. Okazuje się, że Państwo Islamskie chce wykorzystać kryptowaluty w celu finansowania swoich operacji terrorystycznych. Tyle że najpierw musi uzyskać specjalną interpretację prawa szariatu.
  • Państwo Islamskie chce wykorzystywać kryptowaluty. W tym celu potrzebuje uzyskać specjalną interpretację prawa szariatu.
  • Sprawie przygląda się ONZ.
  • Działania Islamistów mogą doprowadzić do ściślejszej kontroli przepływów kryptowalut.

Państwo Islamskie otwarte na bitcoina?

Z raportu opracowanego przez zespół wsparcia analitycznego i monitorowania sankcji ONZ wynika, że ​​Państwo Islamskie chce mieć pewność, że kryptowaluty są zgodne z prawem szariatu. Powód? Chce wykorzystywać cyfrowe aktywa w finansowaniu terroryzmu. Islamiści wykonali już pierwsze kroki w tej rewolucji. By umożliwić przyszłe transakcje, grupa terrorystyczna utworzyła specjalne kanały do komunikacji w serwisie Telegram, takie jak CryptoHalal i Umma Crypto. Na drodze stoi jednak wspomniane prawo szariatu, czyli prawo religijne wywodzące się z wierzeń islamskich. Rozproszony charakter zasobów cyfrowych i ich powszechne wykorzystanie do gier oraz innych nielegalnych działań sprawiają, że zostały one wcześniej uznane za niezgodne z wartościami świata Islamu. Tyle że islamiści szukają pewnego... kompromisu. Chcą, jak wspomniałem, wykorzystywać kryptowaluty w finansowaniu swojej działalności. I dlatego mają przygotowywać specjalną interpretację wspomnianego prawa. W odległej przeszłości podobny problem z kredytem miało chrześcijaństwo. Kościołowi udało się jednak znaleźć doktrynalne "obejście".

Wpływ na rynek kryptowalut

Powyższe to jednak zła wiadomość dla całej branży. Chodzi o to, że liberalizacja szariatu względem kryptowalut sprawi, że na zachodnich giełdach wzrośnie przez to zapotrzebowanie na dodatkową kontrolę i monitorowanie ekosystemu. I tym razem faktycznie będzie chodziło o walkę z terroryzmem. Kryptowaluty to świetne narzędzie do zachowania anonimowości przy robieniu zakupów w sieci. Tyle że Państwo Islamskie chce je wykorzystywać do finansowania terroryzmu - zamachów na infrastrukturę czy ludzi. Organy regulacyjne i organy ścigania będą musiały na to odpowiedzieć. Jak? Zapewne wzmożoną kontrolą i jeszcze bardziej rygorystycznymi regulacjami. A to zła wiadomość nawet dla uczciwych inwestorów.

Komentarze

Ranking giełd