Po tym ataku, zaufanie do zdecentralizowanych firm finansowych może poważnie ucierpieć. To już kolejna firma zaatakowana przy użyciu luk w zabezpieczeniach kryptowalutowych pożyczek błyskawicznych.
Współzałożyciel Origin Protocol,
Matthew Liu potwierdził w poniedziałek wieczorem atak na skarbiec Origin Dollar (OUSD). Mimo że forma ataku nie jest do końca znana, to zespół intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu. Haker wykorzystał lukę w systemie i uzyskał dostęp do depozytów użytkowników. Firma prześledziła fundusze i wiadomo, że osoba atakująca wykorzystywała zarówno
Tornado Cash, jak i
renBTC do miksowania i przenoszenia funduszy. Obecnie w jednym z portfeli atakującego nadal znajduje się
7137 ETH i
2,249 mln DAI .
Jak duże straty odniosła firma?
Łącznie zostało ukradzionych 7 milionów dolarów w ETH i DAI, z czego 1 milion dolarów należał do pracowników i samego założyciela. Liu nie jest pewien czy aktywa można odzyskać. Biorąc pod uwagę duży skok na firmę, Origin Protocol zostaje na kursie i robi wszystko, aby sytuacja ich wzmocniła. Firma aktywnie pracuje nad odzyskaniem środków. Działania obejmują współpracę z giełdami oraz innymi stronami trzecimi w celu potencjalnej identyfikacji hakera lub zamrożenia funduszy.
To nie jest wewnętrzne oszustwo. Pomimo tego niepowodzenia, naszym zamiarem jest uczynienie UOSD bezpiecznym i odnoszącym sukcesy produktem, który opiera się na szerszej misji Origin.
Dalsze losy Origin Protocol i DeFi
Pod koniec września firma wypuściła OUSD, stablecoina opartego na fiat oraz krypto jak DAI czy ETH. W wyniku włamania
kurs Origin Dollar spadł z 1 do 0,54 dolara, a w chwili pisania artykułu wynosi on
0,14 dolara. Origin Protoloc prosi o niekupowanie ich stablecoina na Uniswap lub Sushiswap, ponieważ
obecne ceny nie odzwierciedlają aktywów bazowych OUSD.
Chcielibyśmy przekazać nasze najszczersze i najgłębsze przeprosiny tym wczesnym użytkownikom OUSD, którzy zdeponowali u nas środki. Bardzo cenimy Twój wczesny wkład w nasz nowy produkt i będziemy niestrudzenie pracować, aby dotrzeć do sedna problemu.
Kolejny już atak na zdecentralizowane protokoły finansowe (DeFi), z pewnością uderzył w zaufanie uzytkowników tych platform. W zeszłym miesiącu zostały zaatakowane firmy jak Harvest Finanace, Akropolis czy Value DeFi. Przy wszystkich atakach zostały wykorzystane luki w zabezpieczeniach pożyczek błyskawicznych, które doprowadziły do strat na łączną kwotę 40 milionów dolarów.
Komentarze