Główny negocjator MiCA ostrzega przed nadmiernymi regulacjami w reakcji na upadek FTX

Główny negocjator Markets in Crypto Assets (MiCA) zatweetował, że rządy państw powinny wstrzymać się z większą regulacją kryptowalut po upadku giełdy FTX.


Członek Parlamentu Europejskiego Stefan Berger umieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że rządy państw powinny wstrzymać się z większą regulacją kryptowalut po upadku giganta giełdowego FTX. Jego zdaniem, nie potrzebują surowych przepisów. Główny negocjator w sprawie rozporządzenia Markets in Crypto Assets (MiCA) dodał także, że regulatorzy powinni poczekać do czasu, aż nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące kryptowalut wejdą w życie:

Katastrofa FTX jest wynikiem brakujących regulacji. Rządy nie powinny teraz nadmiernie przeregulować, ale podążać za MiCA. Z globalnymi zasadami MiCA, miałbyś mechanizmy kontroli wewnętrznej, oddzielenie aktywów/funduszy klientów, dowód dobrego zarządzania, białą księgę.

//twitter.com/DrStefanBerger/status/1594617198332579844?s=20&t=7l45wosK197gXcoV_9jFtw

Wielu unijnych decydentów i ekspertów zgadza się, że przepisy MiCA dotyczące regulacji dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi złagodziłyby tąpnięcie. Jednak inni politycy są bardziej powściągliwi w kwestii tego, jak wiele rozporządzenie MiCA mogłoby rozwiązać, ponieważ krach był wynikiem szerszego powiązania organów finansowych, a ponadto również dlatego, że FTX nie ma siedziby w Unii Europejskiej.

Czym jest MiCA?

MiCA (Markets in Crypto Assets) jest rozporządzeniem stanowiącym element szerszego pakietu dot. finansów cyfrowych. Cały pakiet ma między innymi sprzyjać rozwojowi technologicznemu na szczeblu europejskim. Zawiera zasady mające zastosowanie do emitentów niezabezpieczonych kryptowalut, emitentów stablecoinów, platform handlowych i depozytowych.

Na mocy nowych regulacji dostawcy usług kryptowalutowych będą musieli przestrzegać surowych wymogów w kwestii ochrony portfeli konsumenckich. Będą także odpowiedzialni wobec inwestorów za utracone kryptoaktywa. MiCA ma obowiązywać bezpośrednio w całej UE bez konieczności wprowadzania krajowych przepisów wykonawczych.

Komentarze

Ranking giełd