NCLA: Przepisy FinCEN dotyczące portfeli krypto naruszają konstytucję USA

New Civil Liberties Alliance (NCLA), organizacja non-profit zajmująca się obroną praw obywatelskich, uważa, że przepisy FinCEN dotyczące regulacji portfeli kryptowalutowych naruszają konstytucję Stanów Zjednoczonych.

FinCEN vs kryptowaluty

W grudniu biuro śledcze Departamentu Skarbu USA (FinCEN) zaproponowało zasady, które wymagałyby od giełd kryptowalutowych przechowywania informacji o użytkownikach, przekazujących cyfrowe aktywa o wartości ponad 3000 USD dziennie do prywatnych portfeli kryptowalutowych. Jeśli transakcje użytkownika przekraczają 10 000 USD dziennie, raporty z tych transakcji muszą być dostarczone do FinCEN. Zgodnie z propozycją przepisów, deklaracja przekazywana do FinCEN musiałaby zawierać wszystkie informacje na temat stron transakcji, w tym ich nazwy i adresy fizyczne. 29 marca bieżącego roku FinCEN zaprzestał przyjmowania uwag na temat proponowanego rozporządzenia. Amerykańska organizacja NCLA sprzeciwiła się tym przepisom, ponieważ jej zdaniem „nadmiernie rozszerzają one nadzór finansowy nad obywatelami USA”. Doprowadziłoby to do masowego gromadzenia wrażliwych informacji, co naruszyłoby prawa osób, które używają portfeli kryptowalutowych do przechowywania swoich cyfrowych aktywów. Ponadto, jeśli te zasady wejdą w życie, mogą one rozszerzyć zakres ustawy o tajemnicy bankowej, ponieważ aktywa cyfrowe będą zaliczane do kategorii walut regulowanych. NCLA uważa, że FinCEN poprzez swoje działania narusza konstytucję Stanów Zjednoczonych.

Zmiany uderzą w branżę kryptowalutową

Zdaniem Caleba Kruckenberga, prawnika z NCLA, proponując te zasady, FinCEN bezprawnie próbuje rozszerzyć swoje ograniczone uprawnienia do nadzoru nad bankami. Podkreślił on, że rządowa agencja zamierza w ten sposób kontrolować finanse niewinnych ludzi, którzy zwyczajnie korzystają z cyfrowych aktywów. Kruckenberg wskazał, że wspomniane przepisy nie powinny zostać uchwalone i zapowiedział, że jeśli FinCEN „przepchnie” je w takim kształcie, NCLA złoży pozew przeciwko FinCEN, aby chronić wolności obywatelskie. Wcześniej propozycję FinCEN skrytykował również współzałożyciel Twittera i prezes Square Jack Dorsey, który nazwał ją katastrofalną dla całej branży kryptowalutowej.

Komentarze

Ranking giełd