Nadchodzi Polygon 2.0! Deweloperzy zapowiadają prawdziwą rewolucję

Sieć przeznaczona do skalowania Ethereum ujawniła plany dot. swojej najnowszej wersji. Wedle zapowiedzi Polygon ma stać się siecią łańcuchów warstwy 2 (L2) o zerowej wiedzy (ZK). Te zaś mają komunikować się między sobą.
Polygon 2.0 ma wprowadzić szereg ulepszeń. Według najnowszych informacji opublikowanych w poście na blogu tego projektu, chce on zbudować “warstwę wartości w Internecie”. Od strony użytkownika sieć ta ma przypominać pojedynczy blockchain, podczas gdy będzie ona skupiskiem wielu L2.

Polygon 2.0 i jego główne założenia

Nowa wersja sieci Polygon ma umożliwiać każdemu użytkownikowi tworzenie oraz wymianę informacji w wysoce skalowalny sposób, tak, jak odbywa się to w przypadku Internetu. Choć w tradycyjnej sieci przenoszenie różnych danych jest łatwe, przestrzeń Web3 ma pewne ograniczenia. Polygon dąży do tego, aby trwale usunąć pojawiające się problemy poprzez wprowadzenie konglomeratu sieci połączonych w jednolitą całość.  Wspomniany blockchain złożony z licznych L2, utworzy warstwę odpowiedzialną za programowanie, tworzenie oraz przesyłanie wartości wśród użytkowników przy zachowaniu nieograniczonej skalowalności oraz płynności [embed]//twitter.com/0xPolygonLabs/status/1668312616459030528?ref_src=twsrc%5Etfw[/embed] Zdaniem zespołu stojącego za projektem Polygon, nowa warstwa będzie w stanie zdemokratyzować dostęp do zdecentralizowanej gospodarki, tak samo, jak Internet zrobił to w przypadku dostępu do informacji. 

Próba upodobnienia Web3 do Internetu

Według udostępnionych informacji Polygon 2.0 ma pozwalać na budowę przepustowości w elastyczny sposób. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie skalowalności poprzez łączenie rollupu ZK, zasilanego przez L2.  Aktualnie Polygon zkEVM wydany w wersji beta, który został udostępniony publicznie w marcu br., jest jedynym łańcuchem od tego projektu zawierającym technologię ZK. Jest ona niczym innym, jak rodzajem rozwiązania skalującego, które wykorzystuje dowody zerowej wiedzy do skalowania blockchainów oraz obniżania opłat transakcyjnych.  Obok należy dodać, że główna sieć Polygon wykorzystująca mechanizm Proof of Stake (PoS) nie jest jeszcze kompatybilna z ZK. Wcześniej jednak programiści stojący za tym projektem zdradzili mediom, iż wykorzystanie tej technologii w głównych łańcuchu jest obecni przez nich badane.  Szczegóły techniczne dot. koncepcji Polygon 2.0 nie zostały jeszcze podane. Zdaniem ekspertów potencjał tej innowacji jest widoczny już teraz. Postęp na froncie zwiększenia skalowalności będzie powiązany ze zunifikowaną płynnością, która pozwoli na wymianę wartości i informacji we wspólnym środowisku, bez konieczności użycia infrastruktury wtórnej tj. mostów kryptograficznych. 

Komentarze

Ranking giełd