MicroStrategy ogłasza plan pozyskania 42 mld USD na zakup bitcoina

Firma MicroStrategy, która od lat skupuje bitcoiny, poinformowała, że planuje nadal inwestować w kryptowalutę. Chce pozyskać w tym celu aż 42 mld USD! Niestety jej nowe dane finansowe martwią.
  • MicroStrategy chce nadal skupować BTC.
  • Firma ma pozyskać 42 mld USD.
  • Z nowego raportu kwartalnego dowiadujemy się jednak o stracie spółki.

MicroStrategy planuje dalsze zakupy

MicroStrategy poinformowało, że ​​planuje pozyskać aż 42 miliardy USD - wszystko w ciągu najbliższych trzech lat. Cel? Kupienie większej ilości bitcoinów. Strategia jest częścią „Planu 21/21” firmy, co przekazał w komunikacie dyrektor generalny MicroStrategy Pong Le. Nazwa wspomnianego planu bierze się z tego, że 42 mln USD firma ma pozyskać w dwóch etapach. Wiadomo, że 21 miliardów USD ma pochodzić ze zbiórki venture capital, z kolei kolejne 21 miliardów USD zostanie pozyskane ze sprzedaży papierów wartościowych. Dziś MicroStrategy jest już największą publicznie notowaną na giełdzie firmą, która posiada bitcoiny - to 252 220 BTC, których wartość wynosi obecnie 18,2 miliarda USD. Warto dodać, że we wrześniu MicroStrategy zakończyło sprzedaż swoich obligacji o wartości 1,01 miliarda USD (z terminem zapadalności w 2028 roku). Środki te przeznaczy głównie na zakup BTC. Prywatna oferta, która zakończyła się 19 września, była skierowana do inwestorów instytucjonalnych.

Sytuacja finansowa firmy

Teraz poznaliśmy również najnowsze wyniki finansowe MicroStrategy. I te wcale nie cieszą. Spółka odnotowała przychody w wysokości 116,1 mln USD, co przekłada się na spadek o 10% rok do roku i wynik niższy od oczekiwań analityków. Łącznie firma jest na minusie - strata netto wynosi aż 340 mln USD (w 3. kw. 2023 r. znalazła się na poziomie 143,4 mln USD). Na ostateczną ocenę warto poczekać do końca roku - wtedy poznamy dane roczne i dowiemy się, ile firma zarobiła/straciła w skali 12 miesięcy. MicroStrategy stało się ciekawą spółką. Inwestorzy zaczęli wykorzystywać akcje tej firmy jako alternatywę dla posiadania "fizycznego" bitcoina: ci, którzy nie chcą kupować kryptowaluty za pośrednictwem giełd lub zatwierdzonych w tym roku funduszy ETF, mogą nabyć udziały w firmie założonej przez Michaela Saylora i tak uzyskać ekspozycję na BTC. Firma po raz pierwszy kupiła bitcoiny w 2020 r. i od tego czasu regularnie zwiększa stan posiadania. Właściwie można odnieść wrażenie, że jej główna działalność zeszła na dalszy plan, a spółka jest dziś znana głównie z kupowania BTC.

Komentarze

Ranking giełd