Meta prezentuje MusicGen. Nowe narzędzie AI do generowania muzyki

Sztuczna inteligencja pozwoli nam wkrótce na realizacje naszych pasji w zupełnie nowy sposób. Midjourney już teraz umożliwia "malowanie" pięknych obrazów nawet osobom, które nie potrafią dobrze trzymać pędzla. Meta chce zaś dać szansę tym fanom muzyki, którym nie chciało się spędzać żmudnych godzin, ucząc się akordów czy nut. Chodzi o aplikację MusicGen.

Meta chce ci pomóc w tworzeniu muzyki

Uważasz, że masz pomysł na większy rockowy hit niż "Smoke on the Water" lub "Enter Sandman"? Jesteś zdania, że kompozycje filmowe Hansa Zimmera są nudne i przewidywalne? Sam skomponowałbyś coś lepszego? Okazuje się, że Mark Zuckerberg wyciąga do ciebie dłoń! Jego firma, Meta, stworzyła MusicGen. To model oparty na sztucznej inteligencji, który potrafi wygenerować muzykę na podstawie jedynie podpowiedzi tekstowych. Utwory powstają w oparciu o próbki dźwięków, jakie zawarto w programie. Oczywiście możliwości narzędzia są obecnie ograniczone, bowiem zostało ono przeszkolone na próbie tylko 20 000 godzin muzyki - całych utworów i krótkich fragmentów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rozmiar obecnej, światowej biblioteki muzycznej, jest to niewiele. Możliwe jednak, że na napisanie prostego przeboju disco-polo lub punkowego hymnu już wystarczy. MusicGen nie jest jeszcze powszechnie dostępny. Można jednak skorzystać z jego wersji demo.

AI tworzy muzykę

Warto dodać, że podobne narzędzie posiada Google. To MusicLM, model AI, który też jest w stanie tworzyć utwory muzyczne na podstawie opisów tekstowych. Wystarczy opisać słowami, jaką kompozycję chcemy stworzyć, a program napisze i zaaranżuje za nas piosenkę. Sztuczna inteligencja pomaga już też zawodowym muzykom w studiach nagraniowych. Paul McCartney, jeden z dwóch żyjących do teraz Beatlesów, przyznał ostatnio, że przygotował nową piosenkę The Beatles. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że zaśpiewał w niej nieżyjący od lat John Lennon. McCartney wykorzystał AI w celu odtworzenia głosu swojego zmarłego przyjaciela z nagrania demo. W tym roku internet zalały też piosenki "nagrane" przez nieżyjących wokalistów, co wywołało jednak niemało kontrowersji i prowokuje pytanie, czy powinniśmy wykorzystywać AI w tym właśnie celu.

Komentarze

Ranking giełd