Mastercard użyje AI, by zwalczać kryptowalutowe przestępstwa

Spółka i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 tys. instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo Mastercard ogłosiła, że współpracuje z firmą technologiczną Feedzai w celu poprawy monitorowania i blokowania oszustw dokonywanych w kryptowalutach. Feedzai zintegruje się z platformą przynależną do Mastercard - CipherTrace Armade. Ta zaś może być wykorzystywana przez banki do monitorowania transakcji z ponad 6 tys. giełd kryptowalutowych pod kątem nielegalnych transacji.

Mastercard chce zwalczać kryptowalutowe przestępstwa

Znane przedsiębiorstwo zamierza dołożyć swoją cegiełkę w oczyszczaniu przestrzeni z oszustw i wyłudzeń związanych z wirtualnymi walutami. Swoje plany w tym zakresie firma ta ujawniła w rozmowie z CNBC. Co więcej, zaznaczyła, że w ramach tych szeroko zakrojonych działań wykorzysta sztuczną inteligencję (AI). Celem Mastercard w najnowszym przedsięwzięciu jest zwalczanie prania brudnych pieniędzy oraz oszustw finansowych w Internecie. Platforma CipherTrace Armada zostanie osadzona bezpośrednio w technologii Feedzai. Ta druga natomiast będzie “chłonąć” dane, aby wysyłać alerty w czasie rzeczywistym o podejrzanych transakcjach kryptograficznych. Według danych dostarczonych przez Feedzai szacuje się, iż około 40% oszukańczych transakcji wychodzi bezpośrednio z konta bankowego na giełdy wirtualnych walut.

Rola, jaką odegra AI

Połączenie platformy od Mastercard z Feedzai zapewni dostęp do inteligentnych rozwiązań sztucznej inteligencji. Oprogramowanie pochodzące od tego partnera może podobno identyfikować i blokować podejrzane transakcje w ciągu nanosekund – ale także rozpoznawać legalne transakcje. Platforma RiskOps od firmy Feedzai analizuje transakcje o wartości ponad 1,7 biliona dolarów rocznie. Co więcej, posiada ona blisko 100 patentów i zabezpiecza średnio 10 patentów rocznie, aby chronić swoją technologię. Dyrektor generalny i współzałożyciel Feedzai - Nuno Sebastio - zauważył, iż wiele banków, które uważają, że zapobiegają nielegalnym transakcjom kryptowalutowym, w rzeczywistości blokuje tylko transakcje z udziałem powszechnie uznanych i regulowanych podmiotów w przestrzeni kryptograficznej, pomijając resztę.

Popularność wirtualnych walut rośnie

Liczne banki i inne duże instytucje finansowe wykazują coraz to większe zainteresowanie eksperymentowaniem z kryptowalutami zarówno w swoich produktach, jak i usługach. Najnowsze posunięcie ze strony Mastercard również stanowi ukłon w stronę tej klasy aktywów.

Komentarze

Ranking giełd