Kurs Solany spada, a użytkownicy skarżą się na działanie jej sieci

Sieć Solana zaczyna mieć trudności związane z ogromnym popytem na memecoiny, które są w niej wybijane. Nowe dane pokazują, że około 75% transakcji w sieci obecnie kończy się niepowodzeniem.
  • Solana zaczyna mieć problemy z przetwarzaniem transakcji. To efekt dużego popytu na memecoiny,
  • W odpowiedzi na to kurs SOL spada.

Solana z problemami

Dziś ci, którzy jeszcze kilkanaście dni temu wieszczyli, że Solana wyrwie koronę z rąk twórców Ethereum, obgryzają nerwowo paznokcie. Mniej więcej trzy czwarte wszystkich transakcji w sieci Solana zakończyło się w ostatnich godzinach niepowodzeniem. Wynika to z raportu od platformy Dune Analytics. W dniu 4 kwietnia nieco ponad 75% wszystkich transakcji w blockchainie nie udało się zrealizować. To najwyższy w historii wskaźnik niepowodzeń na tym blockchainie. Najwierniejsi wyznawcy twierdzą, że to tylko przejściowe problemy. Np. trader Altcoin Sherpa napisał na X, że chociaż nadal wierzy, że Solana ugruntuje swoją pozycję jako blockchain idealny do handlu detalicznego, dziś w tej sieci występują poważne problemy. //twitter.com/AltcoinSherpa/status/1775985672748175844?s=20 Z kolei dyrektor generalny Helius, Mert Mumtaz, nie zgodził się ze twierdzeniem, że aż 75% transakcji kończy się niepowodzeniem, zauważając, że zdecydowana większość nieudanych transakcji to efekt działania „spam botów”. 
Około 95% całego wykresu to boty, które nie przechodzą prób arbitrażu
– dodał. //twitter.com/0xMert_/status/1771700602629730795   Dolał też do coraz mniejszej beczki miodu kolejną porcję dziegciu. Uważa, że jest mało prawdopodobne, aby nadchodząca aktualizacja sieci Solana do wersji 1.18 naprawiła błędy, które są powodem obecnych trudności. Na pocieszenie dodajmy jednak, że Ethereum także parę lat temu przechodziło podobne problemy. Wtedy sieć została zalana CryptoKitties. Chodziło o tokeny gry, która została stworzona w 2017 roku przez Dapper Labs. W jej ramach gracz miał hodować koty-tokeny, które można było następnie łączyć w pary i rozmnażać. Wraz z ówczesną hossą projekt doprowadził do zapchania się blockchaina Ethereum. Dziś sieć realizuje transakcje w sekundy - wtedy na przesył etherów czekało się nawet dobę!

Kurs SOL spada

Problemy sieci i ogólny marazm na rynku doprowadziły do tego, że cena SOL spadła do 174 USD, co przekłada się na 6-procentową korektę w skali 7 dni. Tylko od wczoraj kurs spadł o 8%.

Wykres cenowy SOL na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Nie przekreśla to szans Solany na rozwój. Zapewne może być jednym z czarnych koni tej hossy. To, co dzieje się jednak w sieci, jest pewnym zagrożeniem i sygnałem do twórców, by zaczęli modernizować swojego blockchaina.

Komentarze

Ranking giełd