Kurs bitcoina spadł poniżej 69 000 USD. Korekta na rynku ominęła jednak ten altcoin, który stale rośnie

Kurs bitcoina spadł poniżej 69 000 USD. Jaki jest tego powód? I dlaczego pewien altcoin nie traci na wartości? Takie pytania zadajemy w dzisiejszy poranek.
  • Kurs bitcoina spadł poniżej 69 000 USD, czyli poprzedniego ATH,
  • Jedynym głównym altcoinem, który drożeje, jest solana.

Kurs bitcoina spada

Skala spadków jest spora. Doszło do likwidacji pozycji wartych łącznie 661 milionów USD. Kurs BTC spadł do 66 500 USD. Obecnie jeden bitcoin kosztuje 68 300 USD, co oznacza spadek o 7% od wczoraj. Zdecydowana większość likwidacji, bo 80%, to pozycje długie (525,2 mln USD). Wartość krótkich wyniosła 136,5 mln USD. Patrząc szerzej widać, że kapitalizacja rynku kryptowalut spadła w ciągu dnia o 7,3%, osiągając poziom 2,68 biliona USD.

Powód spadków

Dlaczego jednak kurs spadł? Można to uznać za naturalną korektę. Tyle że główny analityk australijskiej giełdy kryptowalut Swyftx, Pav Hundal, powiedział serwisowi Cointelegraph, że chodzi o coś innego:
Niepokojące jest to, że wolumen [napływu kapitału do] ETF-ów bitcoina spadł wczoraj o 48% w porównaniu ze średnią 14-dniową.
I faktycznie, wpływy do ETF-ów na bitcoinie wyniosły 14 marca zaledwie 133 miliony USD. Rynek uznał chyba, że kryptowaluta jest zbyt droga. //twitter.com/GreeksLive/status/1768308304743399797 Może też chodzi o ostatnie dane dot. inflacji w USA. CPI wzrosła, co może być pewnym sygnałem dla Fedu: jest zbyt szybko, by ciąć stopy procentowe. To jednak trochę dęty argument, bowiem inflacja bazowa, ważniejsza dla banku centralnego, nadal spada. Podsumowując: najbardziej prawdopodobny scenariusz to to, że trwa naturalna, zdrowa korekta ostatniego etapu hossy.

Wszystko spada? Nie!

Z powyższego opisu rysuje się nam obraz nędzy i rozpaczy. Na wartości traci nie tylko bitcoin, ale też ether i czołowe altcoiny. Z jednym wyjątkiem. Cena solany wzrosła przez dobę o 10% do 183,55 USD. Powód tego fenomenu?
To działalność sieci oparta na memecoinach napędza SOL
– powiedział portalowi The Block Benjamin Stani, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Matrixport. Solanowe memecoiny faktycznie świetnie sobie radzą: dogwifhat wzrósł o 20%, popcat o 35%, a bonk o 10%.
Oznacza to, że Solana ma wyraźne zastosowanie, a debata na temat nieistotności łańcuchów innych niż EVM [Ethereum] jest, jak sądzę, jasno rozstrzygnięta
– dodał Stani. Pytanie, czy można uznać za "wyraźnie zastosowanie" utrzymywania memecoinów przy życiu. Pomijając jednak to powyższe daje Solanie paliwo do rozwoju i pewien fundament do dalszej ewolucji.

Komentarze

Ranking giełd