Kraken ogłasza wielkie zmiany. Nowy CEO i zwolnienia pracowników

Giełda Kraken przeprowadza swoją wewnętrzną rewolucję. Ma nowego współdyrektora generalnego - Arjuna Sethi'ego - i... zwalnia 15% pracowników. Powód? Oficjalnie usprawnienie działania firmy.
  • Kraken zwolnił aż 15% personelu.
  • Do tego giełda zatrudniła nowego CEO.
  • Nowe działania giełdy mają usprawnić sposób działania firmy.
  • Wszystko dzieje się w czasie, gdy do zwolnień dochodzi też w innych firmach z rynku kryptowalut.

Kraken traci kolejne macki

Kraken ma nowego co-CEO. Jest nim Arjuna Sethi, który jest również współzałożycielem i prezesem Tribe Capital. W Krakenie nie jest kimś nowym - jest członkiem zarządu od 2021 roku. Będzie dzielił najwyższe stanowisko w firmie z Davidem Ripleyem. Drugi CEO nie oznacza jednak podwojenia liczby pracowników, wręcz przeciwnie firma zwalnia 15% personelu.
Wpadliśmy w pułapkę budowania warstw organizacyjnych. Uczyniliśmy menedżerów odpowiedzialnymi za sukcesy lub porażki kontrolowanych przez nich grup i przewidywaliśmy sukces na podstawie wyizolowanych rachunków zysków i strat. (...) Podejmujemy decyzje dotyczące dyscypliny organizacyjnej, aby rozwiązać ten problem i wyeliminować warstwy
— czytamy w komunikacie firmy, w którym tłumaczono powód reorganizacji. Innymi słowy, chodzi o sprawienie, by firma działała efektywniej, bowiem - jak można się domyślić - niejako zaczęła załamywać się pod własnym ciężarem i musiał zapanować w niej chaos. Oczywiście, powyższe to oficjalne tłumaczenie, pytanie, czy giełda nie ucierpiała w wyniku wielomiesięcznego "boczniaka" na wykresie BTC.

To nie pierwsze takie masowe zwolnienie

Nie nie pierwszy raz, gdy Kraken wyrzuca za burtę pracowników. Do fali zwolnień doszło już w listopadzie 2022 r., kiedy podziękowano za współpracę aż 1100 osobom, co przekładało się na aż 30% personelu. Powodem były złe „warunki rynkowe”. Zapewniono jednak osobom dotkniętym zwolnieniem odprawy i inne świadczenia. Giełda zaczęła ponownie zatrudniać ludzi w połowie 2024 r. Wszystko wpisuje się w szerszy kontekst: inna ważna firma z rynku blockchaina, Consensys, która stoi za portfelem MetaMask, ogłosiła zwolnienie 162 osób, czyli ponad 20% swoich pracowników. Wszystko ma miejsce w ramach restrukturyzacji. Zwolnienie dotknęły też dYdX Trading, firmę zarządzającą zdecentralizowaną giełdą kryptowalut dYdX - tu pracę straciło 35% pracowników.

Komentarze

Ranking giełd