Koniec problemu Bitcoin Ordinals. Koszty w dół o 90%?

Platforma Luminex zaprezentowała przełomowy standard dla tokenów z kolekcji Bitcoin Recursive Ordinals. Celem BRC-69 jest przekształcenie krajobrazu tokenów niewymienialnych (NFT) w sieci Bitcoina, poprzez znaczne obniżenie kosztów tworzenia Ordinals o ponad 90%.
BRC-69 podobno pomaga zoptymalizować przestrzeń bloków BTC. Wspomniana redukcja jest osiągalna za pośrednictwem 4-etapowego procesu wpisywania cech, wdrażania kolekcji, jej kompilowania oraz wybijania nowych cyfrowych aktywów. 

Koszty związane z Recursive Ordinals mogą być niższe

W czerwcu br. programiści skupieni wokół projektu Ordinals wprowadzili tzw. inskrypcje rekurencyjne. Ich celem było przezwyciężenie ograniczenia związanego z rozmiarem bloku BTC, który wynosi maksymalnie 4 MB.  Nowe wdrożenie pozwala na łączenie ze sobą NFT znajdujących się w sieci Bitcoina. Wcześniej Ordinals były niezależne od siebie oraz nieświadome swojego istnienia. Za sprawą inskrypcji rekurencyjnych mogą one odwoływać się do zawartości innych Ordinals, przy wykorzystaniu specjalnej składni.  Najnowszy standard od platformy Luminex obiecuje obniżenie kosztów tworzenia Recursive Ordinals aż o 90%. Zgodnie z propozycją przy BRC-69 wymagane jest wpisanie tylko jednej linijki tekstu, zamiast całego obrazu. Następnie tekst ten służy za odniesienie, umożliwiając automatyczne renderowanie ostatecznego obrazu na frontendach Ordinals, tylko przy użyciu zasobów łańcucha.  [embed]//twitter.com/luminexio/status/1675832800761778183[/embed] Efektem takiego zabiegu ma być bezbłędnie przetwarzany obraz. W przeciwieństwie do pozostałych rekurencyjnych kolekcji SVG, tego typu obrazy można przeciągać, upuszczać i zapisywać jako typowe Ordinals. 

BRC-69 może torować drogę do większej ilości ulepszeń

Oprócz minimalizacji kosztów Luminex zapewnia, iż opracowany standard może stanowić także okno na nowe funkcje. Przykładowo pozwala on na to, aby odsłonięcie kolekcji, w tym ostatecznego obrazu i powiązanych z nim cech, odbywało się bezpośrednio na blockchainie, bez konieczności korzystania z zasobów poza nim Projekt Ordinals został uruchomiony w pierwszej połowie 2023 r. Zyskał on sporą popularność, co doprowadziło do skoku wysokości opłat transakcyjnych pobieranych w sieci największej z kryptowalut. W dalszym ciągu budzi on kontrowersje oraz dzieli społeczność bitcoina (BTC) na dwa oddzielne obozy. Jedni uważają, że Bitcoin Ordinals zwiększa adopcję największej wirtualnej waluty, dając jej przy tym nowe zastosowania, inni zaś twierdzą, iż jest to marnotrawstwo cennej przestrzeni blokowej BTC. Co więcej, problemem stają się dla nich rosnące koszty transakcyjne w tej sieci, które zmuszają inwestorów do korzystania z warstw 2 (L2) - w tym przypadku Lightning Network (LN)

Komentarze

Ranking giełd