Kongres obawia się, że DeFi to finansowy 11 września

Reprezentant Stanów Zjednoczonych Ted Budd podkreślił potrzebę jasnej komunikacji pomiędzy emitentami stablecoinów a amerykańskimi regulatorami. Ted Budd, który zasiada w Komisji Usług Finansowych amerykańskiej Izby Reprezentantów, stał się jednym z pierwszych wybranych amerykańskich urzędników, którzy publicznie rozmawiają ze zdecentralizowaną autonomiczną organizacją (DAO). W rozmowie z Chrisem Cameronem z MakerDAO, amerykański ustawodawca omówił regulację stablecoinów -  temat, który w ostatnich miesiącach wielokrotnie trafiał w nagłówki mediów. Budd powiedział, że niektórzy amerykańscy ustawodawcy w Kongresie obawiają się, że kryptowaluty stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i uważają, że może ona doprowadzić do finansowego odpowiednika ataków z 11 września. Omawiając obawy związane z regulacjami, Budd stwierdził:
Są tacy po stronie Senatu i tacy po stronie Izby, którzy obawiają się szczególnie, jeśli chodzi o walutę i zdecentralizowane finanse i jak to będzie ewoluować. Obawy dotyczą tego, czy zaszkodzi to naszej suwerenności narodowej, czy też zdestabilizuje dolara amerykańskiego? Niektórzy w Komisji Usług Finansowych amerykańskiego parlamentu nazywają to finansowym 9/11.
Budd wyjaśnił jednak, że nie zgadza się z takimi stwierdzeniami i podkreślił swoją chęć przyjęcia technologii blockchain poprzez regulacje.
Myślę, że musimy być na to bardzo otwarci. Musimy uczynić USA miejscem, w którym ta technologia rozkwita. To nowa technologia, która będzie ewoluować i wolałbym, żeby ewoluowała tutaj w USA, a nie w Singapurze czy Estonii lub innych narodach, które mogą być wrogo nastawione do USA.

Regulatorzy mają obawy dot. stalbecoinów

Ostatnio kilku regulatorów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie wyraziło obawy dotyczące stablecoinów. Wielu z nich wezwało do szybkiej regulacji. Na początku tego miesiąca, Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen mówiła o potrzebie "szybkiego działania" w celu złagodzenia ryzyka stwarzanego przez stabilne krypto monety. Według regulatorów, stablecoiny mogą potencjalnie pozwolić użytkownikom na ominięcie zasad dotyczących przekazów pieniężnych ustanowionych przez amerykańską sieć egzekwowania przestępstw finansowych (FinCEN), jak również przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy zgodnie z ustawą o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act). Zapytany o to, jak MakerDAO może współpracować z amerykańskimi organami regulacyjnymi, kongresmen odpowiedział, że emitenci stablecoinów powinni odnieść się do obaw, które mają organy regulacyjne poprzez otwarty i ciągły dialog.
Jednym z minusów zdecentralizowanych projektów jest to, że nie wiedzą, do kogo się odezwać. Jest wiele innowacji, ale być może nie ma też koordynacji, jeśli chodzi o sprawy rządowe.
Z punktu widzenia MakerDAO, temat był bardzo trafny. Jest ona emitentem czwartego co do wielkości stablecoina, DAI, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 5,3 miliarda dolarów. W przeciwieństwie do scentralizowanych stablecoinów, takich jak USDC i USDT, każdy może samodzielnie emitować DAI i nim handlować. DAI można uzyskać poprzez zdeponowanie kryptowalut, takich jak ETH, w smart kontraktach MakerDAO w odpowiednich proporcjach. Obecnie DAI jest w dużej mierze nieuregulowany ze względu na jego zdecentralizowaną naturę. Jednakże, ponieważ może być emitowany bez żadnego scentralizowanego nadzoru, projekt prawdopodobnie napotka pewien opór ze strony organów regulacyjnych. Według Camerona, znaczna większość posiadaczy DAI znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze

Ranking giełd