Komisja Europejska ostrzega o możliwym zawieszeniu miningu w UE

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny przygotować się do zawieszenia miningu kryptowalut, w przypadku kiedy zaistnieje potrzeba odciążenia systemów elektrycznych.


Wygląda na to, że Unia Europejska nadal rozważa regulacje kryptowalut w kontekście kryzysu energetycznego. Teraz regulatorzy skupiają się na znalezieniu sposobu aby sprawić, by cyfrowe aktywa były bardziej zrównoważone względem środowiska.

Blockchain i środowisko

18 października 2022 roku Unia Europejska opublikowała pakiet raportów dotyczących planu działania na rzecz wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz planu REPowerEU. Celem wymienionych projektów jest m.in. wprowadzenie ekonomicznego systemu zużycia energii przez cyfryzację tego sektora. Europejscy specjaliści ds. energetyki zwrócili swą uwagę na rynek kryptowalut. Plan REPowerEU został zaprezentowany w maju tego roku i stanowił odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę. Atak Rosjan wywołał duże utrudnienia na europejskim rynku energii. W swoim komunikacie Komisja Europejska stwierdziła, że warto skupić się wyłącznie na najbardziej energooszczędnych wersjach technologii:
Należy zadbać o to, aby stosować tylko najbardziej energooszczędne wersje technologii. Większość zużycia energii jest związana ze stosunkowo przestarzałym mechanizmem konsensusu proof-of-work, który jest jednak wykorzystywany przez najpopularniejszą kryptowalutę (Bitcoin).
Komunikat Komisji kierowany do Parlamentu Europejskiego, a także do Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów wskazuje, iż zużycie energii potrzebnej do miningu kryptowalut w ciągu ostatnich 2 lat niemalże się podwoiło:
Tak jak ich wykorzystanie znacznie wzrosło, tak zużycie energii przez kryptowaluty wzrosło mniej więcej dwukrotnie w porównaniu do sytuacji sprzed 2 lat, osiągając około 0,4% światowego zużycia energii elektrycznej.
Do 2025 roku Komisja opracuje sprawozdanie zawierające opis wpływu nowych technologii na środowisko i klimat na rynku kryptowalut. Sprawozdanie to będzie również zawierać ocenę opcji politycznych mających na celu złagodzenie niekorzystnego wpływu na klimat technologii stosowanych na rynku kryptowalut, w szczególności w odniesieniu do mechanizmów konsensusu.

UE chce ograniczyć mining kryptowalut

Biorąc pod uwagę napiętą sytuację energetyczną w 2022 roku spowodowaną zatrzymaniem rosyjskich dostaw energii, Komisja Europejska, jako organ wykonawczy Unii Europejskiej, wezwała państwa członkowskie do obniżenia zużycia energii elektrycznej przez górników kryptowalut:
Biorąc pod uwagę obecny kryzys energetyczny i zwiększone ryzyko w związku z nadchodzącą zimą, Komisja wzywa państwa członkowskie do (i) wdrożenia ukierunkowanych i proporcjonalnych środków mających na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej przez górników wydobywających kryptowaluty.
Zgodnie z komunikatem UE, w przypadku konieczności zrzutu obciążenia w systemach elektroenergetycznych państwa członkowskie muszą być gotowe na wstrzymanie wydobycia kryptowalut.

Komentarze

Ranking giełd