Po głębokim namyśle premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że wycofa Ustawę o Sytuacjach Nadzwyczajnych (Emergencies Act), używaną do tłumienia protestów kierowców ciężarówek w Ottawie.
Odmrożenie kont
W
serii tweetów Trudeau stwierdził, że sytuacja w kraju nie jest już nadzwyczajna. Jednocześnie ogłosił, że rząd federalny będzie odwoływał uprawnienia wynikające z ustawy o stanie wyjątkowym. Premier powiedział, że ustawodawcy są przekonani, iż istniejące prawa są wystarczające, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Kanada rozpoczęła również odmrażanie kont bankowych należących do protestujących oraz darczyńców Konwoju Wolności, którzy skorzystali z bitcoina.
Występując przed komisją parlamentarną 23 lutego, asystentka ministra finansów Kanady, Isabelle Jacques, potwierdziła te informacje:
Informacje zostały udostępnione przez RCMP instytucjom finansowym i wczoraj otrzymaliśmy informację od nich, że odmrażają konta. Zdecydowana większość kont jest w trakcie odmrażania, w zależności od nowych informacji, które może posiadać RCMP.
Trudeau po raz pierwszy w historii Kanady odwołał się do Ustawy o Sytuacjach Nadzwyczajnych w celu stłumienia protestów "Konwoju Wolności". Tym samym przyznał on policji większe uprawnienia w walce z protestującymi.
Po tym jak GoFundMe zablokował miliony dolarów w datkach, kanadyjski protest kierowców ciężarówek zwrócił się w stronę Bitcoina. Grupa bitcoinerów - "HonkHonkHodl" rozpoczęła kampanię na platformie Tallycoin. Jesse Powell, dyrektor generalny Kraken, zobowiązał się do przekazania na ten cel 1 Bitcoina. Do końca 15 lutego protestującym udało się zebrać 21 BTC. W wyniku pacyfikacji, zespół prowadzący zbiórkę przeniósł fundusze kryptowalutowe do nowego portfela z odrębnymi posiadaczami kluczy.
Dlaczego ludzie wyszli na ulicę?
Dla niewtajemniczonych, kanadyjskie przepisy dot. COVID-19 wymagają, aby wszyscy kierowcy ciężarówek przekraczających granicę USA-Kanada byli w pełni zaszczepieni lub poddani dwutygodniowej kwarantannie. Aby przeciwstawić się tym przepisom, protestujący zablokowali ulice Ottawy.
Trwająca kilka tygodni blokada zakończyła się kilka dni po tym, jak federalna Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) nakazała zamrożenie 206 kont bankowych, na których znajdowały się miliony dolarów.
Ponadto RCMP zidentyfikowała 253 adresy BTC i nakazała krajowym giełdom kryptowalutowym dodanie ich na czarną listę.
Komentarze