Jesteś przedsiębiorcą? Masz przechlapane! Wkrótce twoim konkurentem będzie AI

Mustafa Suleyman, współzałożyciel DeepMind, twierdzi, że sztuczna inteligencja będzie w stanie wymyślać produkty, sprzedawać je i prowadzić firmy. Kiedy? Najpóźniej w 2030 roku.
  • Zdaniem założyciela DeepMind, AI będzie mogła prowadzić własny biznes,
  • Przełom w rozwoju sztucznej inteligencji ma nastąpić jeszcze w tej dekadzie.

AI zastąpi nie tylko pracowników, ale też przedsiębiorców?

Najbliższe pięć lat będzie rewolucyjne dla świata biznesu, uważa współzałożyciel DeepMind i dyrektor generalny Inflection AI, Mustafa Suleyman, który przemawiał na Światowym Forum Ekonomicznym. Jego zdaniem najpóźniej pod koniec tej dekady sztuczna inteligencja będzie już w stanie samodzielnie wynaleźć, wyprodukować, wprowadzić na rynek i wreszcie sprzedać nowy produkt. Innymi słowy, za kilka lat będziemy rywalizować jako przedsiębiorcy z maszynami.
Jestem całkiem pewien, że w ciągu najbliższych pięciu lat, a na pewno przed końcem dekady, będziemy dysponować nie tylko tymi możliwościami [jakie dziś znamy], ale także szeroko dostępnymi i bardzo tanimi możliwościami, potencjalnie nawet w formacie open source
- powiedział Suleyman. Jego zdaniem będzie to jednak zagrożenie. Wskazał na potrzebę ograniczenia systemów sztucznej inteligencji, zanim będzie za późno. W swojej książce "The Coming Wave: Technology, Power and the Twenty-first Century’s Greatest Dilemma", opublikowanej w 2023 r., wskazał, że „mniej więcej pięć [kolejnych ] lat będzie absolutnie krytycznych”. Przedsiębiorca od dawna opowiada się też za tym, by tematem regulacji AI zajął się rząd Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku dołączył do dyrektora generalnego OpenAI, Sama Altmana, dyrektora generalnego Mety, Marka Zuckerberga, oraz kadry kierowniczej Google, Amazona i innych firm technologicznych na spotkaniu z senatorami USA. Tematem było właśnie omówienie potencjalnych regulacji. Problem w tym, że w czasie tego senackiego posiedzenia nie podjęto żadnych decyzji. Władze z Waszyngtonu mówią o konieczności stworzenia przepisów dot. AI, ale mało w tym zakresie robią. A przynajmniej nie na tyle, byśmy czuli się bezpiecznie.

AI jednak jest zagrożeniem?

Dziś nadal wiele osób zastanawia się, czy AI jest szansą, czy zagrożeniem. Pewne jest, że ta nowa technologia zmienia to, jak żyjemy. Zrewolucjonizuje też gospodarkę. Póki będzie nam pomagać w pracy, nie stanie się nic złego. Problem pojawi się, kiedy zacznie nas zastępować.

Komentarze

Ranking giełd