Inflacja w USA – oto najnowsze dane. Jak zareagował bitcoin?

W ciągu ostatnich godzin kurs największej z kryptowalut - bitcoina (BTC) wspiął się ponad poziom 64 tys. dol., notując ponad 4% wzrost z perspektywy dobowej. Zdaniem ekspertów nagłe ożywienie na wykresie czołowej wirtualnej waluty może mieć związek z najnowszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych.
  • Kurs bitcoina przekroczył poziom 64 tys. dol. 15 maja br. po tym, gdy inflacja bazowa w USA osiągnęła najniższy poziom od 3 ostatnich lat,
  • Nagłe ożywienie widoczne było nie tylko na rynku kryptowalut, ale i pozostałych “ryzykownych” aktywów, co obrazują indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite, osiągające historyczne maksima.

Bitcoin zyskuje po ujawnieniu danych z USA

Kurs największej z kryptowalut zbliżył się do okolic 65 tys. dol. za monetę, według platformy CoinMarketCap. W chwili pisania tego tekstu BTC handluje nieco powyżej 64,9 tys. dol. Największa z wirtualnych walut otrzymała impuls do wzrostu po tym, gdy indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych przekroczył oczekiwania inwestorów ryzykownych aktywów. 

Wykres BTC/USD. Źródło: tradingview.com

Okazuje się, iż wskaźnik CPI wyniósł w kwietniu br. 0,3% miesiąc do miesiąca. Było to o 0,1% mniej niż początkowo oczekiwano. Inne dane pozostały zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami analityków rynkowych.  Ze względu na to, iż inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od 2021 r., potencjalnie może to wzmocnić argumenty przemawiające za obniżką stóp procentowych, które utrzymywane są w USA na dość wysokim poziomie od dłuższego czasu. 

Niedźwiedzie prognozy

Część ekspertów pozostaje jednak ostrożna, biorąc pod uwagę to, że nie jest to pierwszy spadek CPI w ciągu 3 ostatnich miesięcy. Co więcej, wczorajsze dane o PPI w Stanach Zjednoczonych pokazały trzeci z rzędu miesięczny wzrost. Z tego powodu amerykański bank centralny może nie spieszyć się z obniżką stóp procentowych.  W rzeczywistości szanse na potencjalną obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed) Stanów Zjednoczonych nie uległy większej zmianie. Platforma FedWatch od firmy CME Group pokazuje, iż istnieje tylko 3,1% szans na obniżkę w czerwcu br., a także około 28% szans na obniżkę w lipcu br.   Należy mieć na uwadze to, że od wielu miesięcy inflacja w USA już się nie obniżała. Miesiąc temu wyniosła ponad 3% rok do roku. Była ona wciąż wyższa o 1 punkt procentowy od inflacyjnego celu Fed-u. Najnowsze dane o CPI mogą więc utwierdzić bank centralny USA o konieczności pozostawienia stóp procentowych na obecnych poziomach w najbliższym czasie. 

Walka BTC o utrzymanie wsparcia

Tymczasem wielu kryptowalutowych analityków wskazuje na istotę wzniesienia się kursu bitcoina powyżej linii 64 tys. dol. oraz utrzymanie tego poziomu. Obecny wzrost na wykresie BTC skomentował m.in. popularny trader znany na platformie X, jako Skew. Napisał on, że  nabywcy transakcji spot muszą utrzymać presję i odzyskać 200-dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA) jako wsparcie w 4-godzinnych interwałach, wynoszącą 63 195 dol. Uznał on ponadto, iż zaufanie mogłoby powrócić na rynek, gdyby cena największej z kryptowalut utrzymała się powyżej 65 tys. dol. [embed]//twitter.com/52kskew/status/1790728299817427449[/embed] Według opinii wydanej przez popularnego inwestora makro - Dana Tapiero - przełamanie wyżej wymienionego poziomu mogłoby wspomóc wzrost kursu BTC w kierunku 90 tys. dol. w najbliższym czasie. 

Komentarze

Ranking giełd