Inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat – 8,6%

Dane dotyczące wskaźnika cen konsumpcyjnych wskazują, że roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych osiągnęła nowy, najwyższy od czterech dekad poziom - 8,6%.

Rekordowa inflacja w USA

Dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych za maj przebiły oczekiwania ekonomistów. Według najnowszych informacji opublikowanych dziś przez amerykańskie Biuro Statystyki Pracy, wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w maju o 1% , plasując bieżącą roczną stopę inflacji w USA na najwyższym od 41 lat poziomie 8,6%. Raport Biura pokazuje, że ceny wzrosły we wszystkich sektorach, przy czym największy wpływ miały koszty zakwaterowania, benzyny i żywności. Indeks zakwaterowania wzrósł o 0,6% w maju. Jest to największy wzrost od 2004 roku. Koszty energii i benzyny wzrosły odpowiednio o 3,9% i 4,1% po przejściowym spadku w kwietniu. W zeszłym miesiącu miał jednak miejsce spadek inflacji o 20 punktów bazowych. Ekonomiści byli więc przekonani, że prawdopodobnie osiągnięty został już szczyt i że polityka ilościowego zacieśniania prowadzona przez Rezerwę Federalną pomoże w jej obniżeniu w nadchodzących miesiącach. Według ankiety przeprowadzonej przez Wall Street Journal, przewidywano, że majowy wskaźnik CPI wyniesie 8,3%. Oznacza to, że eksperci pomylili się o 30 punktów bazowych.

Akcje i kryptowaluty

Utrzymująca się silna inflacja, może być sygnałem mało świetlanej przyszłości dla ryzykownych aktywów, takich jak akcje i kryptowaluty. Aby obniżyć inflację do docelowego poziomu 2%, Fed może być zmuszony do podniesienia stóp procentowych o ponad 50 punktów bazowych jednorazowo. To spowodowałoby, że kredyty stałyby się jeszcze droższe, zmniejszyłoby podaż pieniądza w obiegu gospodarczym, ograniczyłoby popyt konsumentów na towary i usługi, a w końcu wpłynęłoby na wyniki finansowe firm. Akcje wszystkich sektorów już skorygowały się po tych wiadomościach. Indeksy Nasdaq-100 i S&P 500 spadły odpowiednio o 2,92% i 2,58% na otwarciu rynku amerykańskiego. Rynek kryptowalut również nie zareagował dobrze na te wieści. Bitcoin stracił 2,6% wartości, a Ethereum aż 3,7%. Mniejsze kryptowaluty, takie jak Aave, Chainlink i Cardano ucierpiały jeszcze bardziej - każda z nich spadła o około 9%.

Komentarze

Ranking giełd