Inflacja w Hiszpanii i Francji najwyższa od czterech dekad

Stopa inflacji może i spadła w USA, ale w innych miejscach to już inna historia. Zarówno we Francji, jak i w Hiszpanii stopa inflacji wzrosła do poziomu niespotykanego od prawie czterech dekad. Oficjalne dane są niepokojące.
Adopcja kryptowalut w obu krajach wykazuje tendencję wzrostową. Ale czy nadchodzące napięcia finansowe będą miały negatywne konsekwencje dla branży cyfrowych aktywów?

Hiszpania i Francja - inflacja

Roczna stopa inflacji w Hiszpanii wyniosła w lipcu 10,8%. Jest to wynik powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 10,6%. Oficjalne dane pokazują, że liczba ta jest najwyższa od 1984 roku. Bank Hiszpanii w swoim ostatnim raporcie uznał inflację za jeden z największych problemów nękających kraj. Jednak inflacja może potencjalnie napędzać adopcję kryptowalut w narodzie iberyjskim. Chociaż poziom adopcji Hiszpanii jest daleko w tyle za innymi rozwiniętymi i rozwijającymi się gospodarkami, popularność klasy aktywów w kraju cały czas rośnie. Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) oszacowała, że prawie 7% dorosłych Hiszpanów zainwestowało w kryptowaluty. Tendencja wzrostowa może być również przypisana do jasności regulacyjnej. Władze Hiszpanii uznają aktywa cyfrowe za legalną formę inwestycji. Jednocześnie zyski kapitałowe ze sprzedaży tokenów są opodatkowane w zakresie od 19% do 23%. Również Francja ma podobną sytuację - w lipcu inflacja wyniosła 6,1%. Ostatni raz dane były tak wysokie jeszcze w 1985 roku. Wielu ekspertów uważa, że inflacja tworzyła się przez najlepszą część dekady, a pandemia tylko ją przyspieszyła.

Europejski kryzys i Bitcoin

Istnieje rosnąca niepewność, czy Bitcoin i kryptowaluty mogą w rzeczywistości okazać się skutecznym zabezpieczeniem przed rosnącymi cenami. Jednak wśród intensywnej zmienności w ciągu ostatnich kilku miesięcy, słabnące euro i umacniający się dolar ma potencjał, aby spowodować bardzo realne problemy dla Europejczyków. Bitcoin i kryptowaluty mogą być sposobem na wyjście z nadciągających niedoborów gazu, wysokich cen energii i zbliżającej się recesji, które przyniósł obecny system finansowy. Jednak utrzymujący się kryzys energetyczny w Europie grozi przedłużającym się rynkiem niedźwiedzia. Sytuacja może ulec pogorszeniu, jeśli Rosja odetnie gaz, co może wpędzić niektóre zależne od energii rosyjskiej kraje regionu w głęboki kryzys gospodarczy.

Komentarze

Ranking giełd