Indonezyjska organizacja islamska uznaje kryptowaluty za zakazane

Wschodnio-jawajski oddział jednej z największych indonezyjskich organizacji islamskich Nahdlatul Ulama (NU) wydał fatwę uznającą korzystanie z kryptowalut za „haram”, czyli zakazane w świetle prawa islamskiego. Fatwa jest niewiążącą opinią prawną na temat prawa islamskiego, którą uzyskuje się w drodze dyskusji zwanej bahtsul masail. W dyskusji na temat kryptowalut wzięli udział przedstawiciele zarządu oddziału Nahdlatul Ulama i kilku islamskich szkół z całej Jawy Wschodniej.

Wzrost popularności kryptowalut w Indonezji

W ciągu ostatniego roku zainteresowanie kryptowalutami w Indonezji znacząco wzrosło. Na początku tego miesiąca Coinformant wskazywał, że w ciągu 2021 roku Indonezja odnotowała ogromny wzrost liczby osób zainteresowanych artykułami dotyczącymi kryptowalut (o 1772%). Indonezja jest krajem, w którym mieszka największa populacja muzułmanów na świecie i ma prężnie działającą branżę kryptowalutową. Według indonezyjskiego Ministerstwa Handlu, do maja tego roku w kraju odnotowano około 6,5 miliona inwestorów kryptowalutowych, w porównaniu do 5,7 miliona inwestorów detalicznych zarejestrowanych na Indonezyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Grupa Nahdlatul Ulama doszła do wniosku, że kryptowaluty należy uznać za zakazane, ponieważ wiążą się ze zbyt dużą ilością spekulacji, a zatem nie mogą być wykorzystywane jako legalna inwestycja. – W oparciu o kilka względów, w tym powszechność oszustw, uważa się, że jest to niezgodne z prawemwyjaśnił przedstawiciel Lirboyo Islamic Boarding School Kediri.

Indonezja nie zakaże kryptowalut

Niektórzy uczeni muzułmańscy uważają, że kryptowaluty są podobne do hazardu, który jest zakazany przez islamskie prawo religijne. Opinie są jednak różne, a inne organizacje islamskie na całym świecie twierdzą, że prawo islamskie zezwala na kryptowaluty. W ubiegłym roku malezyjski urząd nadzorujący przestrzeganie prawa islamskiego w finansach ogłosił, że zezwoli na handel aktywami cyfrowymi. W Australii trwają również prace nad stworzeniem pierwszej na świecie zdecentralizowanej platformy finansowej (DeFi) opartej na zasadach szariatu, której celem jest pogodzenie zalet DeFi z zasadami islamskich finansów. We wrześniu minister handlu Indonezji, Muhammad Lutfi, powiedział lokalnym mediom, że Indonezja nie zamierza zakazać kryptowalut.

Komentarze

Ranking giełd