Indie zakażą kryptowaluty jako opcję płatności, ale uregulują jako aktywa

Indie najprawdopodobniej nie zakażą kryptowalut, stosując bardziej elastyczne podejście - podaje Economic Times, powołując się na źródła z otoczenia rządu. Za zamkniętymi drzwiami trwają właśnie prace nad odpowiednią ustawą. W ostatnią sobotę miało miejsce spotkanie pod przewodnictwem premiera Narendry Modi, na którym dyskutowano kwestię kryptowalut. Informator ET, który zna jego szczegóły, powiedział, że rząd Indii zamierza podjąć proaktywne i postępowe podejście, uznając cyfrowe aktywa za rozwijającą się technologię. Za regulowaniem, a nie zakazem ma opowiadać się także stała komisja parlamentarna ds. finansów, która spotkała się w poniedziałek z przedstawicielami branży. Przeciwnikiem kryptowalut jest za to Bank Rezerw Indii (RBI), który twierdzi, że stanowią one zagrożenie dla stabilności makroekonomicznej i finansowej oraz kontroli kapitału. Tworzona ustawa zakłada, że kryptowaluty zostaną zakazane jako środek płatności i jednostka rozliczeniowa, jednak zostaną potraktowane jako aktywo inwestycyjne, takie jak złoto, akcje albo obligacje. Dodatkowo prawodawcy mają położyć nacisk na reklamy i zabronić aktywnego promowania produktów i firm związanych z branżą.

Nie dla aktywnego pozyskiwania klientów

Kwestie związane z marketingiem kryptowalut, były istotnym elementem spotkań wysokiego szczebla. Indyjskie władze mają niepokoić się ich wpływem na zachowania inwestycyjne obywateli. Główni lokalni gracze wydają się to wyczuwać i tak na wstrzymanie działań marketingowych w prasie oraz telewizji zdecydowała się największa giełda kryptowalut w Indiach, czyli WazirX. Swoją reklamę zawiesiła także platforma Bitbins.

Podejście do giełd kryptowalut

Według informacji zdobytych przez Business Standard, indyjskie giełdy kryptograficzne mają być objęte takimi samymi zasadami, jak platformy e-commerce. Przez to zacznie obowiązywać je 1% podatku od towarów i usług (GST), pobierany u źródła. Można będzie jednak rozliczyć go później zgodnie ze zobowiązaniami inwestorów. W przygotowywanym projekcie mają znaleźć się także zasady związane z opodatkowaniem kryptowalut, jednak dokładne propozycje nie są jeszcze znane. Jako prawdopodobnego kandydata na regulatora branży wskazuje się Radę Papierów Wartościowych i Giełd Indii (Sebi). Według ET, projekt ustawy o regulacji kryptowalut ma zostać przedstawiony w pierwszym tygodniu zimowej sesji indyjskiego parlamentu, która rozpocznie się 29 listopada.

Komentarze

Ranking giełd