Goldman Sachs: bitcoin to nowa klasa aktywów

Zdaniem banku Goldman Sachs, nadszedł czas, aby traktować bitcoina jako poważne aktywo inwestycyjne. Matthew McDermott, globalny szef ds. aktywów cyfrowych Goldman Sachs wskazał w ostatnim raporcie, że bitcoin jest obecnie uważany za aktywo inwestycyjne. Jego zdaniem wiąże się on z pewnym ryzykiem, częściowo dlatego, że jest wciąż stosunkowo nowy i przechodzi przez fazę adopcji.
Nie zachowuje się on tak, jak można by oczekiwać od innych aktywów, biorąc pod uwagę porównanie do cyfrowego złota. Do tej pory miał tendencję do zachowywania się raczej tak jak bardzo ryzykowne aktywa. Ale klienci i nie tylko, w dużej mierze traktują go jako nową klasę aktywów, co jest godne uwagi - nieczęsto mamy okazję być świadkami pojawienia się nowej klasy aktywów – napisał McDermott.
Pomimo akceptacji ze strony Goldman Sachs, bitcoin i inne kryptowaluty w maju nie zachowują się  jak wiarygodne aktywa. W rzeczywistości, jeśli bitcoin ma być uważany za nową klasę aktywów, ma wiele wspólnego z akcjami groszowymi, które są niezwykle zmienną klasą aktywów reagującą dużą zmianą wartości na jakiekolwiek informacje. Poważna korekta cen kryptowalut wiąże się z falą negatywnych wiadomości, głównie pochodzących od urzędników państwowych na całym świecie. Władze w Chinach zapowiedziały w zeszły piątek, że w ramach ograniczania ryzyka inwestycyjnego dla mieszkańców, podejmą działania skierowane przeciwko wydobywcom kryptowalut.

Regulacje największym problemem kryptowalut

Tymczasem szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w ubiegłym tygodniu, że organ zarządzający amerykańskimi finansami będzie kontynuował prace nad cyfrowym dolarem. Jakikolwiek cyfrowy dolar prawdopodobnie wywarłby duży wpływ na stosunek rynku do bitcoina i innych kryptowalut. Zdaniem McDermotta, kluczowym problemem dotykającym kryptowalut są niespójne działania regulacyjne na całym świecie, które utrudniają dalszy rozwój przestrzeni kryptowalutowej. Dostrzegł pozytywne sygnały płynące od regulatorów, ale podkreślił, że jeszcze daleko w tym względzie do optymizmu.

Komentarze

Ranking giełd