Podczas gdy większość inwestorów martwi się o spadek cen Bitcoina, miliarderzy są nim coraz bardziej zainteresowani. Ostatnie badanie Goldman Sachs ujawniło, że co najmniej 45% biur rodzinnych jest zainteresowanych inwestowaniem w kryptowaluty.
Biura rodzinne to firmy odpowiedzialne za zarządzanie pieniędzmi miliarderów, takich jak Jeff Bezos z Amazona, współzałożyciel Google Sergey Brin lub Jack Ma z Alibaby. Ogólnie rzecz biorąc, każde biuro zarządza majątkiem jednej rodziny.
Biura rodzinne zazwyczaj lokują pieniądze swoich klientów w zyskowne, ale tradycyjne inwestycje, takie jak private equity, nieruchomości czy fundusze inwestycyjne. Mimo to, według Goldman Sachs, wzrost kryptowalut zaczął przyciągać uwagę coraz większej liczby miliarderów.
Goldman Sachs stwierdził, że 15% biur rodzinnych już zainwestowało część majątku swoich klientów w kryptowaluty. Kolejne 45% rozważa inwestycję w najbliższej przyszłości. Głównie ze względu trudne okoliczności, przez które przechodzi globalny system finansowy.
Raport Bloomberga zwraca uwagę, że pomimo swojej zmienności, kryptowaluty zyskują pozycję atrakcyjnej inwestycji wśród ultrabogatych:
Biura rodzinne uważają, że kryptowaluty mogą być zabezpieczeniem przed wyższą inflacją, przedłużającymi się niskimi stopami procentowymi i innymi wydarzeniami makroekonomicznymi po roku bezprecedensowych globalnych bodźców monetarnych i fiskalnych.
Najwyraźniej rosnąca popularność SPAC - spółek akwizycyjnych specjalnego przeznaczenia - podsyciła apetyt inwestorów.
Kryptowaluty to nowy internet
Według Meeny Flynn, partnera i globalnego dyrektora ds. zarządzania majątkiem prywatnym w Goldman Sachs, ultra-zamożni są zainteresowani inwestowaniem w kryptowaluty, nie tylko ze względu na hype, ale także ze względu na potencjalny wpływ tej technologii na przyszłość. Wygląda na to, że założenie, że kryptowaluty mogą być tak ważne jak Internet, nie jest narracją jedynie maksymalistów:
Większość rodzin chce z nami rozmawiać o technologii blockchain i digital ledger ... Jest wielu, którzy uważają, że ta technologia będzie tak samo wpływowa, jak internet był z perspektywy efektywności i produktywności.
Komentarze