Główny trader platformy kryptowalutowej EmpiresX przyznał się do kradzieży 100 mln USD

Joshua David Nicholas przekonał inwestorów EmpiresX, że zaawansowany technologicznie bot zagwarantuje im codzienne zyski.
Departament Sprawiedliwości poinformował, że 28-letni Joshua David Nicholas z Florydy przyznał się do winy. Oszukał inwestorów na ok. 100 mln USD w schemacie Ponziego. Według dokumentów sądowych, Nicholas działał przez około 2 lata jako główny trader EmpiresX, tj. kryptowalutowej platformy inwestycyjnej, która obiecywała inwestorom dzienne zyski na poziomie 1 %. Nicholas i jego współspiskowcy twierdzili, że EmpiresX obsługiwany jest przez bota handlowego, który posługuje się sztuczną i ludzką inteligencją, aby zmaksymalizować zysk inwestorów. Bot w rzeczywistości nie istniał. Zamiast tego, wykorzystano schemat Ponziego, płacąc wcześniejszym inwestorom pieniędzmi uzyskanymi od późniejszych inwestorów EmpiresX. Joshua David Nicholas wraz ze współzałożycielami EmpiresX, tj. Flavio Mendes Goncalves i Emerson Sousa Pires przejęli w ten sposób większość funduszy inwestorów. Z tych środków wydzierżaliwi Lamborghini, kupili przedmioty od Tiffany &Co. i zapłacili m.in. za drugi dom.

Współzałożyciele Empires X uciekli do Brazylii

Flavio Mendes Goncalves i Emerson Sousa Pires uciekli do swojego rodzinnego kraju – Brazylii. Obaj zostali oskarżeni o oszustwa związane z papierami wartościowymi, oszustwa bankowe, jak również o pranie brudnych pieniędzy. Sprawę skomentował George L. Piro, czyli agent specjalny odpowiedzialny za FBI w Miami, który stwierdził, że oszuści pozbawieni są najmniejszych skrupułów:
Technologia się zmieniła, ale przestępstwo pozostaje takie samo. Pozbawieni skrupułów oszuści nie są niczym nowym w świecie inwestycji – zmienia się to, że teraz wpychają swoją przestępczą działalność w sferę kryptowalut.

SEC złożyła pozew cywilny

Równolegle do zarzutów karnych z Departamentu Sprawiedliwości, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew cywilny przeciwko Nicholasowi, Goncalvesowi i Piresowi. W opinii SEC, oskarżeni naruszyli ustawę o papierach wartościowych z 1933 roku i ustawę o giełdzie papierów wartościowych z 1934 roku, ponieważ poza oszukaniem klientów, nie dokonali rejestracji EmpiresX jako papieru wartościowego:
Pomimo oświadczeń przeciwnych, EmpiresX nigdy nie zarejestrował, ani nie podjął kroków w celu zarejestrowania programu inwestycyjnego EmpiresX jako oferty i sprzedaży papierów wartościowych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, ani nie miał ważnego zwolnienia z tego wymogu rejestracji.
Nicholasowi grozi kara pięciu lat więzienia. Data wyroku nie została jeszcze wyznaczona. 

Komentarze

Ranking giełd