Głosowanie w sprawie zwrotu utraconych środków na Mt.Gox

Ofiary niesławnej giełdy Mt.Gox, która straciła 850,000 BTC w wyniku hacku sprzed prawie dziesięciu lat, mogą w końcu głosować nad planem projektu rehabilitacji. Termin głosowania ma trwać do 8 października 2021 roku i ma pomóc poszkodowanym uzyskać, chociaż częściowy zwrot środków.

Promyk nadzei dla ofiar giełdy Mt.Gox

Wczoraj (31 maja) rozpoczęło się głosowanie online nad planem zwrotu bitcoinów ofiarom zbankrutowanej giełdy kryptowalut Mt.Gox. Termin składania wniosków upływa 8 października 2021 roku. Po wielokrotnych próbach i długim czasie oczekiwania japoński powiernik niesławnej giełdy, ogłosił, że wierzyciele mogą głosować nad planem rehabilitacji. Ponieważ do przyjęcia projektu wymagany jest minimalny próg 50% głosów, istnieje szansa, że ​​propozycja może się nie powieść, nawet jeśli większość osób aktywnie oddałaby głos za przyjęciem propozycji.
Jeśli nie zagłosujesz, zostanie uznane, że zagłosowałeś przeciwko projektowi planu rehabilitacji. Po zatwierdzeniu projektu i uprawomocnieniu się nakazu od Sądu Okręgowego w Tokio, plan rehabilitacji wejdzie w życie, a spłaty będą dokonywane zgodnie z projektem. – dodaje dokument.
Jedyne co muszą zrobić ofiary, które utraciły w niektórych przypadkach nawet oszczędności swojego życia to zalogować się do systemu za pośrednictwem strony claim.mtgox.com i głosować za lub przeciw proponowanemu projektowi rehabilitacyjnemu. Warto podkreślić, że projekt ma pozwolić na ograniczenie strat i wcześniejszą spłatę, zamiast czekania na toczące się postępowanie w nadziei na odzyskanie większej części środków.

Co potem?

Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana przez większość zainteresowanych stron, ofiary ataku otrzymają podstawową płatność w wysokości do 200,000 JPY (około 1800 USD), która będzie wliczana do ich całkowitego roszczenia. Następnie te osoby będą mogły zdecydować, którą z dwóch opcji wybiorą dla siebie —  szybszą i wcześniejszą płatność zwracającą im około 21% utraconych środków, czy poczekać i odzyskać środki zwiększone o kilka procent (nie jest to jednak gwarantowane). Jeśli głosowanie zakończy się niepowodzeniem, powróci do komisji kreślarskiej dla powiernika i zarządu, pozostawiając wierzycieli czekających na sporządzenie nowej propozycji.

Czym jest Mt.Gox?

Jed Caleb znany w branży kryptowalut przez takie organizacje jak Ripple, czy Stellar, stworzył giełdę Mt.Gox, którą sprzedał rok później w 2011 roku Markowi Karpelèsowi, ze względu na brak czasu, aby wykorzystać jej pełny potencjał. Trzy lata po transakcji, Mt.Gox obracał 70% wszystkich bitcoinów znajdujących się w obiegu. Po pewnym czasie brakowało ponad 80,000 USD w BTC ze względu na ataki, jednak w tamtym momencie nie był to duży problem przez niski kurs obecnie największej kryptowaluty na świecie (poniżej 1 USD). Problem ten narastał wraz z upływem czasu, gdy ilość ataków rosła. W czerwcu 2011 roku hakerzy uzyskali dostęp do giełdy, wyprowadzając 2000 BTC. Mt. Gox był jeszcze wielokrotnie hakowany w latach 2012-2014. Te wydarzenia były preludium do wielkiego ataku z początku 2014 roku, gdy giełda Mt. Gox zawiesiła handel, zamknęła oficjalną stronę internetową i złożyła wniosek o bankructwo, ogłaszając, że z serwerów giełdy zniknęło łącznie około 850,000 BTC wartych ówcześnie 450 milionów dolarów, a obecnie [cryptorate name="Bitcoin" value="850000"].⁣ Klienci nie odzyskali swoich środków do tej pory, jednak dzisiejsze oświadczenie daje poszkodowanym nadzieję na odzyskanie, chociaż części swoich środków z powrotem.

Komentarze

Ranking giełd