"Kraje te przeanalizują możliwości stworzenia nowych wielostronnych platform, globalnych porozumień w sprawie stabilnych monet i walut cyfrowych banku centralnego, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją płatności transgraniczne, bez uszczerbku dla minimalnych standardów nadzorczych i regulacyjnych mających na celu kontrolę ryzyka dla stabilności monetarnej i finansowej".- stwierdziła Rada Stabilności Finansowej G20 (FSB), organ utworzony po kryzysie finansowym z 2008 roku.
G20, MFW, Bank Światowy i BIS ustanowią standardy dot. emisji CBDC
Międzynarodowe organy finansowe i 20 największych gospodarek świata ustanowią oficjalne standardy w zakresie regulacji i emisji państwowych cyfrowych walut.
G20 to organizacja złożona z ministrów finansów i prezesów banków centralnych reprezentujących Unię Europejską i 19 państw na wszystkich kontynentach. Organizacja ta ogłosiła dziś, że rozpoczęła współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), Bankiem Światowym i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). W ramach współpracy instytucje chcą sformalizować zasady wykorzystania cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) w systemach bankowych.
Zgodnie z raportem, do końca 2022 roku członkowie G20, MFW, Bank Światowy i BIS zakończą prace nad ramami regulacyjnymi stablecoinów oraz badania i eksperymenty dot. CBDC.
Stablecoiny są cyfrowymi walutami, które zazwyczaj są powiązane z fiatami, takimi jak np. dolar amerykański. W raporcie stwierdzono, że MFW i Bank Światowy do 2025 roku będą miały możliwości techniczne, aby ułatwić międzynarodowe transakcje CBDC.
Komentarze