Fuzja Ethereum z Bitcoinem? Botanix Labs przedstawia Spiderchain
Patryk Chodyniecki
Botanix Labs wprowadza Spiderchain, nowatorski projekt łańcucha bocznego mający na celu integrację narzędzi Ethereum z siecią Bitcoina. Projekt ten różni się od tradycyjnych podejść do łańcuchów bocznych w kilku kluczowych aspektach.
Jak działa Spiderchain?
Technicznie rzecz biorąc, Spiderchain nie jest tradycyjnym łańcuchem bocznym. Zamiast tego działa jako warstwa zabezpieczająca pomiędzy głównym łańcuchem (mainchain) a łańcuchem bocznym (sidechain). Właśnie ta warstwa, znana jako Spiderchain, ułatwia przechowywanie funduszy i aktywów przeznaczonych na poczet stakingu na głównym łańcuchu. Sieć Spiderchain nie angażuje bezpośrednio górników w proces osiągnięcia konsensusu. Ponadto - wykorzystuje mechanizmy multisig i obligacje escrow do stworzenia drugiej warstwy systemu proof-of-stake w sieci Bitcoina. Po trzecie, nie wymaga żadnych zmian w kodzie źródłowym Bitcoina.
Proof-of-Stake na Bitcoinie
Warto w tym miejscu wskazać, że Spiderchain wykorzystuje unikalny mechanizm konsensusu, który różni się od tradycyjnych systemów Proof-of-Work. Przykładowo, w systemach Proof-of-Stake stosuje się weryfikowaną funkcję losową (VRF) do wyboru osoby stake'ującej, która będzie brała udział w zatwierdzeniu następnego bloku. Spiderchain używa hashy bloków z głównego łańcucha Bitcoina jako źródła tej właśnie losowości.W Spiderchain, losowy podzbiór stake'ujących adresów jest wybierany do tworzenia adresu multisig, który będzie przechowywał fundusze na łańcuchu bocznym. To podejście zwiększa bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko związane z złośliwymi działaniami lub utratą dostępu do funduszy.
Most między Ethereum a Bitcoinem
Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów Spiderchain jest jego kompatybilność z maszyną wirtualną Ethereum (EVM). To otwiera drzwi dla różnorodnych aplikacji i smart kontraktów, które mogą być teraz uruchomione na blockchainie Bitcoina. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą korzystać z dodatkowych funkcji, takich jak lepsza skalowalność czy prywatność, które nie są dostępne w głównej sieci. Problemem w przypadku takich dodatkowych łańcuchów jest zwykle to, jak bezpiecznie transferować bitcoiny tam i z powrotem, bez potrzeby korzystania z centralnego pośrednika. Spiderchain działa w sposób bardzo podobny do Ethereum. Jest kompatybilny z maszyną wirtualną Ethereum (EVM), ma 12-sekundowe czasy zatwierdzania bloków i używa mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake. Co więcej, istniejące aplikacje na Ethereum mogą być łatwo przeniesione na Spiderchain. Z tych właśnie powodów projekt jest niezwykle atrakcyjny.
Komentarze