Fed sięga po obniżkę stóp procentowych zanim nadejdzie głód. Arthur Hayes z nowymi prognozami

Współzałożyciel giełdy BitMEX Arthur Hayes uważa, że ​​zbliżające się obniżki stóp procentowych w USA spowodują wzrost ceny bitcoina (BTC).
  • Arthur Hayes uważa, że przed nami cykl cięć stóp proc. w USA.
  • Obniżki mają doprowadzić m.in. do skoku ceny BTC.

Arthur Hayes już wie, co zrobi Fed

W nowym wpisie na blogu Hayes napisał, że ostatnia publiczna wypowiedź prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ​​Powella wskazuje na to, że Fed przygotowuje się do cięć stóp procentowych. Przypomnę, że podczas przemówienia w Jackson Hole w Wyoming Powell powiedział, że nadszedł czas na „dostosowanie polityki”, co sugeruje jasno, że Fed zacznie cięcia stóp procentowych już we wrześniu. Hayes twierdzi, że nie wie, czy obniżki stóp procentowych doprowadzą do hossy na rynku akcji, ale jest pewny, że bardzo pozytywnie wpłyną na rynek bitcoina.
Niektórzy wskazują na historyczne sytuacje, w których giełda spadała, gdy Fed obniżał stopy procentowe. Niektórzy obawiają się, że obniżka stóp procentowych przez Fed jest wiodącym wskaźnikiem recesji na rynku amerykańskim (...). To może być prawdą, ale jeśli Fed obniża stopy procentowe, gdy inflacja przekracza cel [tak będzie teraz], pomyśl, co zrobią, jeśli faktycznie dojdzie do recesji w USA
- zapytał retorycznie Hayes. Jego zdaniem w tym ostatnim scenariuszu władze Fedu "rozkręcą drukarkę pieniędzy i drastycznie zwiększą podaż pieniądza".
To doprowadzi do inflacji, co może być złe dla niektórych rodzajów przedsiębiorstw. Ale w przypadku aktywów o ograniczonej podaży, takich jak bitcoin, zapewni to podróż z prędkością światła na sam Księżyc
- dodał. //twitter.com/CryptoHayes/status/1828611374978871309

Czy tak będzie?

Scenariusz, jaki opisał Hayes, wcale nie jest taki oczywisty. Jeżeli dojdzie do recesji w USA, popyt na bitcoina i altcoiny może spaść. To zaś doprowadzi do spadków na giełdach. Oczywiście, duża inflacja dolara i dodruk wzmocniłyby kryptowaluty. Tyle że w Fedzie nie pracują idioci. Wątpliwe, by odważyli się na ogromny dodruk, taki jak w czasie pandemii COVID-19. Wtedy sytuacja była nadzwyczajna. Politycy mogli jakoś usprawiedliwić zwiększanie podaży pieniędzy. Teraz byłoby to problematyczne. Wróćmy jeszcze raz do tematu recesji. Nie wiadomo, jak w sytuacji zaistnienia takowej zachowałby się bitcoin, bowiem gospodarka USA wpadła ostatni raz w tak poważne turbulencję właściwie przed tym, gdy BTC stał się poważnym walorem. Oczywiście, kryptowaluta powstała w odpowiedzi na wydarzenia z roku 2008. Tyle że nie oznacza to, że dziś mocno drożałaby w sytuacji recesji.

Komentarze

Ranking giełd