Ethereum wykorzystane przez słynny kartel narkotykowy. Trzymali środki na Binance

Amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) nałożyło sankcje na portfel w sieci Ethereum powiązany z Jimenezem Castro, Meksykaninem współpracującym z narkotykowym kartelem Sinaloa. Portfel był używany w procederze prania pieniędzy.

Pranie pieniędzy za pomocą Ethereum i... Binance

OFAC poinformowało wczoraj, że nałożyło sankcje na dziesięć osób. W tym gronie jest kilku członków kartelu Sinaloa. Chodzi o organizację, która zajmuje się dystrybucją narkotyków w USA. Do tego organ oznaczył adres w sieci Ethereum, który zaczyna się od „0x9c2”. Ten był używanym przez Jimeneza Castro. Sam Castro znalazł się na wspomnianej liście 10 osób.
Jimenez Castro polecił kurierom z USA, aby odbierali gotówkę w Stanach Zjednoczonych i wpłacali ją [w postaci kryptowalut] na różne portfele walut wirtualnych
– przekazało OFAC. Jak wynika z danych Arkham, portfel, o którym mowa, był po raz pierwszy aktywny w styczniu tego roku. W ciągu dwóch miesięcy wpłacono na niego ok. 740 000 USD. Środki te były potem przesyłane na Binance. Czy więc giełda CZ była także wykorzystywana w procederze prania środków? To za daleko idąca teza, bowiem nie wiemy, czy firma pozwalała potem mafiosom na wypłaty środków w fiatach lub innych kryptowalutach. Jeżeli tak się działo, może to oznaczać dla giełdy kolejne problemy prawne. W komunikacie prasowym Departamentu Skarbu USA stwierdzono także, że Jimenez Castro „prowadzi organizację zajmującą się praniem pieniędzy, która wykorzystuje między innymi wirtualną walutę i przelewy bankowe do przekazywania wpływów z nielegalnej sprzedaży fentanylu w Stanach Zjednoczonych przywódcom kartelu Sinaloa w Meksyku”.

Zamrożenie środków

OFAC stwierdziło dalej, że sankcje pokazują „wzmocnione podejście administracji [prezydenta Joe Bidena] dot. ratowania życia poprzez zakłócanie handlu nielegalnym fentanylem” społeczeństwu USA. Sankcje prowadzą teraz do zamrożenia wszelkie aktywów przechowywanych w portfelu w sieci Ethereum i zabraniają Amerykanom przeprowadzania transakcji za pomocą tegoż portfela. OFAC oświadczyło także, że będzie nadal uderzać w zagranicznych handlarzy narkotykami przyczyniających się do epidemii opioidów w USA. Organy chcą zniweczyć ich działania za pomocą sankcji.

Komentarze

Ranking giełd