Ethereum skończyło 8 lat. Changpeng Zhao przyznaje się do błędu, który popełnił w tamtym czasie

Minęło już osiem lat, odkąd Fundacja Ethereum ogłosiła uruchomienie swojej sieci. 30 lipca 2015 r. były CCO organizacji, Stephan Tual, napisał post na blogu, oficjalnie ogłaszając, że sieć działa.

Ethereum - blockchainowe Apple

Autor tych słów z rozrzewnieniem pamięta chwilę, gdy jego kolega - także fan bitcoina - opowiedział mu o Ethereum. Dowiedział się o projekcie na jednym ze spotkań, które gromadziły wtedy blockchainowych freaków. Jedno z nich poświęcono tajemniczemu pomysłowi równie zagadkowego Vitalika Buterina. - Wiesz, jeżeli to wyjdzie, to będzie to coś wielkiego. Takie Apple, ale oparte na blockchainie - ekscytował się mój znajomy. I faktycznie, kolega miał rację. Osiem lat później Ethereum to jeden z najważniejszych blockchainowych projektów. Rodzima waluta sieci,  ether, to z kolei druga w kwestii kapitalizacji kryptowaluta rynku. Może za jakiś czas pierwsza... Za siecią stoi dziś ok. 2000 aktywnych programistów. Piszą oni smart kontrakty, starają się wdrażać nowy model zdecentralizowanego zarządzania - DAO - czy wybijają na bazie blockchaina Ethereum NFT.

Wspominki

Rocznica startu ETH okazała się czasem, w którym niektórych wzięło na wspominki. I tak np. dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, opublikował tweeta na X (czyli niedawnym Twitterze), w którym opisał swoje spotkanie ze współzałożycielem Ethereum. Buterin przebywał wtedy w Tokio. Było to parę miesięcy przed uruchomienie Ethereum. CZ twierdzi, że Buterin stale mówił wtedy o swoim dziele. Sam szef Binance przegapił zaś ICO ETH.
Gdybym wtedy kupił ETH, być może nie miałbym potrzeby ani ochoty zakładać Binance. Kto wie?
- zażartował. //twitter.com/cz_binance/status/1685690844672557056?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1685690844672557056%7Ctwgr%5E8f4e4cf155283ab5166dfdb014d9aed4fb70e1eb%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fethereum-turns-eight-birthday-crypto-community

Ethereum dziś i jutro

Jak wspomnieliśmy, Ethereum cieszy się teraz statusem jednego z najważniejszych projektów na rynku. Czy przekłada się to na cenę ETH? W dniu 10 listopada 2021 r. ether osiągnął ATH na poziomie 4878 USD. W chwili pisania tego tekstu kosztuje ok. 1869 USD. Niektórzy - wnioskując z przeszłych ruchów BTC i ETH - sądzą, że ether stanie się w czasie kolejnej hossy kryptowalutą numer jeden. To możliwe bowiem w czasie hossy jej kurs rośnie mocniej od wyceny bitcoina. Do tego fundamenty Ethereum są coraz mocniejsze. Po aktualizacji Merge, która zaszła 15 września 2022 r., sieć przeszła z algorytmu Proof-of-Work do Proof-of-Stake, obniżając zużycie energii i zmniejszając podaż ETH, które krążą po rynku.

Komentarze

Ranking giełd