Ethereum może stać się L2 dla swojego bliskiego rywala

Pomimo potencjalnych ograniczeń i zagrożeń pewien projekt kryptowalutowy wpadł na pomysł, aby wykorzystać sieć drugiej co do wielkości wirtualnej waluty, jako swoją warstwę drugą (L2).
Współzałożyciel Solana Labs - Anatoly Yakovenko uznał, że uczynienie Ethereum L2 dla Solany nie jest wcale oderwane od rzeczywistości. W serii tweetów naszkicował on, jakich kształtów mogłaby nabrać taka integracja. 

Ethereum warstwą drugą dla Solany

Sieć, do której przynależy kryptowaluta SOL, próbuje konkurować z projektem prowadzonym przez Vitalika Buterina. Mimo wszystko nie dochodzi między nimi do zgrzytów. Niedawno współzałożyciel Ethereum oznajmił nawet, iż jest zawiedziony atakiem amerykańskich regulatorów na Solanę. Dodał obok, że nie będzie zadowolony, gdy przez tego typu represje jeden z jego najbliższych rywali polegnie. Zaznaczył przy tym, iż nie byłoby to uczciwe zwycięstwo dla ETH.  [embed]//twitter.com/VitalikButerin/status/1674644137847451649?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1674644137847451649%7Ctwgr%5E566f054a281e3466cb3e4c0cd6625f245f96ccd1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcomparic.pl%2Fvitalik-buterin-wspolczuje-solanie-sol%2F[/embed] Z kolei w niedzielę Anatoly Yakovenko zaczął rozważać możliwość wykorzystania Ethereum przez Solanę. W jego opinii taka współpraca jest bardziej prawdopodobna, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.  [embed]//twitter.com/aeyakovenko/status/1675514068738924544?ref_src=twsrc%5Etfw[/embed] Warto obok przypomnieć, czym właściwie są L2. Otóż sieci te mają za zadanie odciążać łańcuchy główne blockchainów, zapewniając im przy tym większą skalowalność. W tym kontekście należy dodać, że samo Ethereum nie jest bez wad. Niedawno Vitalik Buterin poruszył temat wciąż pojawiających się problemów związanych z zatorami i wysokimi opłatami transakcyjnymi w jednym z najnowszych wpisów na swoim blogu. Projekt Solana znany jest z kolei z wysokiej przepustowości. Cechują go również niskie koszty transakcyjne. Zapewnia on efektywną platformę blockchain zdolną do obsługi różnych zdecentralizowanych aplikacji finansowych. 

Jak mogłaby wyglądać współpraca ETH i SOL?

Zdaniem współzałożyciela Solana Labs rozwiązania skalowania to nic innego jak protokoły pomostowe zapewniające jednokierunkowe bezpieczeństwo. Wykorzystanie Ethereum, jako L2 dla Solany musiałoby zapewniać że posiadacze SOL na blockchainie ETH mieliby “gwarancję” ostatecznego bezpiecznego wyjścia z powrotem do Solany, nawet w przypadku podwójnych wydatków transakcyjnych lub innych nieprawidłowości. W opinii Anatoly Yakovenko, aby ta konfiguracja zadziałała, należałoby najpierw przesłać wszystkie transakcje Ethereum do Solany. Wymagany byłby również dowód uproszczonej weryfikacji płatności (SPV). Miałby on stanowić potwierdzenie tego, że wśród walidatorów Ethereum osiągnięto konsensus co do stanu sieci. 

Możliwe problemy i błędy

Aby zidentyfikować i rozwiązać możliwe błędy w protokole mostu, zdaniem wspomnianego eksperta konieczny będzie mechanizm limitu czasu. Wśród innych problemów wymienił on jednak możliwość wystąpienia błędu w Ethereum bądź kontrowersyjnego rozwidlenia konsensusu społecznego w sieci tego projektu. W tym czarnym scenariuszu aktywa Solany przechowywane na Ethereum mogą zostać oddzielone od forka konsensusu, co doprowadzi do sytuacji, w której staną się faktycznie bezwartościowe. Przykładową sytuacją mogłoby być tu pożyczanie USDC opartego na Solanie za pomocą Ethereum, gdzie pożyczkobiorca mógłby wypłacić prawdziwe USDC w sieci Solany, a pożyczkodawca pozostałby ze “śmieciowym tokenem” na Ethereum. Ten scenariusz można by porównać do doświadczenia związanego z posiadaniem USDC w sieci PoW należącej do ETH, gdzie z powodu problemów lub zmian niektóre tokeny mogłyby stracić wartość.  Integracja aktywów Solany i Ethereum mogłaby wywrzeć wpływ także na protokoły DeFi. Choć centralne księgi zleceń z limitem (CLOB) prawdopodobnie pozostaną funkcjonalne, zautomatyzowani animatorzy rynku (AMM) oraz protokoły pożyczek innych niż flash mogą napotkać różnego rodzaju ograniczenia. Te prowadziłyby zaś do nieefektywności i problemów z płynnością i handlem. 

Komentarze

Ranking giełd