ECCB wdrożył system DCash w dwóch kolejnych krajach

Wschodniokaraibski Bank Centralny (ECCB) wdrożył w kolejnych państwach swój cyfrowy system płatności DCash. Tym razem we Wspólnocie Dominiki i w brytyjskim terytorium zamorskim Montserrat. ECCB odpowiadający za emisję pieniądza oraz politykę pieniężną rozszerzył swój zasięg na kolejne kraje. Po wdrożeniu systemu DCash we Wspólnocie Dominiki i w brytyjskim terytorium zamorskim Montserrat, cyfrowa wersja dolara EC została wprowadzona w siedmiu na osiem krajów członkowskich ECCU.

ECCU pierwszą unią walutową z CBDC

ECCU to pierwsza unia walutowa, która uruchomiła CBDC. CBDC jest formą cyfrowego pieniądza emitowanego przez rządowe banki centralne do użytku biznesowego i publicznego. Jego zadaniem nie jest zastąpienie gotówki, lecz współistnienie jako dodatkowa metoda płatności. Elementem, który odróżnia CBDC od walut tradycyjnych jest możliwość wykorzystania nowej technologii płatności, by w efekcie potencjalnie zwiększyć efektywność oraz obniżyć koszty przeprowadzenia transakcji. DCash jest systemem płatności, który został zaprojektowany specjalnie do użytku z walutą cyfrową EC. Umożliwia posiadaczom dokonywanie przelewów CBDC i transakcji pomiędzy osobami w obrębie ECCU – Wschodniokaraibskiej Unii Walutowej. W opinii gubernatora ECCB, Timothy’ego NJ Antoine’a, system płatności DCash powinien działać we wszystkich podmiotach, za wyjątkiem tych nielegalnych. Dodatkowo, gubernator podkreśla znaczenie tego systemu:
Ma na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego, a w ostatecznym rozrachunku napędzenie naszego programu transformacji społeczno-gospodarczej na rzecz wspólnego dobrobytu mieszkańców naszej Unii Walutowej.
W ostatnich latach coraz to więcej banków centralnych obserwuje wpływ nowych technologii finansowych na zwiększenie stabilności, odporności oraz wydajności systemów finansowych. Takie rozwiązania cyfrowe jak waluty banku centralnego nabierają znaczenia. Obecnie Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Bank Francji (BoF) i Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) znajdują się na etapie zakończenia ważnego testu płynności CBDC. Testowano głównie możliwość hurtowego wykorzystania CBDC w transakcjach transgranicznych. W testach uczestniczyły również firmy prywatne, takie jak: Accenture, Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange oraz UBS.

Komentarze

Ranking giełd