EBC oficjalnie rozpoczyna badania nad cyfrowym euro – prace mogą ruszyć za 2 lata

Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił, że "zaczyna badać" cyfrowe euro, rozpoczynając dwuletnie badanie. Prezes EBC Christine Lagarde uważa, że bank powinien być gotowy do odpowiedzi na zapotrzebowanie ludzi na cyfrowe waluty i wymyślić europejskie rozwiązanie, które "nie zagraża całemu systemowi bankowemu". Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) - Christine Lagarde udzieliła w zeszłym tygodniu wywiadu Klausowi Schwabowi, założycielowi i prezesowi wykonawczemu Światowego Forum Ekonomicznego. Podczas rozmowy poruszyła temat cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), a w szczególności cyfrowego euro. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej EBC, badania rozpoczną się w październiku 2021 roku i potrwają około dwóch lat. Bank chce w tym czasie zbadać sposób w jaki mogłoby być zaprojektowane cyfrowe euro, jego sposób dystrybucji, wpływ na rynek oraz niezbędne do wprowadzenia zmiany w prawie.
Rozpoczynamy obecnie badanie, jak mogłoby wyglądać cyfrowe euro. Ten etap dochodzenia rozpocznie się w październiku 2021 r. i potrwa około dwóch lat. Przyjrzymy się, jak cyfrowe euro mogłoby być zaprojektowane, jak mogłoby być dystrybuowane wśród sprzedawców i obywateli, a także jaki wpływ miałoby to na rynek i jakie zmiany mogłyby być potrzebne w europejskim prawodawstwie.

Cyfrowe euro nie może zagrażać systemowi bankowemu

Lagarde w wywiadzie dodała, że EBC powinien odpowiedzieć na zapotrzebowanie ludzi. Uważa jednak, że najpierw trzeba się upewnić, że rozwiązanie jest bezpieczne i nie zagraża systemowi bankowemu:
Jeśli klienci wolą używać cyfrowej waluty niż banknotów i gotówki, to powinna być ona dostępna. Powinniśmy odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. I upewnić się, że mamy rozwiązanie, które ma europejskie podstawy, które jest bezpieczne, które jest dostępne na przyjaznych warunkach, które może być używane jako środek płatniczy również na rozsądnych warunkach i nie zagraża całemu systemowi bankowemu. To powinno być nieodłączną częścią tej strategii. To jest właśnie powód, dla którego zdecydowaliśmy się na dwuletni eksperyment, aby upewnić się, że rzeczywiście możemy odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.
Jak twierdzi prezes banku, cyfrowe euro powinno być przede wszystkim tak samo dostępne jak gotówka. Każdy jednak powinien mieć wybór, czy chce korzystać z monet i banknotów czy zdigitalizowanej wersji. Co więcej, powinno ono być łatwe w obsłudze, tanie, a sposoby przeprowadzania transakcji muszą być uznawane i akceptowane nie tylko w strefie euro, ale na całym świecie. Europejski Bank Centralny określił również kiedy potencjalnie mogą rozpocząć się prace nad cyfrową walutą europy:
Po zakończeniu fazy badań podejmiemy decyzję, czy rozpocząć prace nad cyfrowym euro. Następnie stworzylibyśmy i przetestowali możliwe rozwiązania, współpracując z bankami i firmami, które mogłyby dostarczyć technologię i usługi płatnicze.

Komentarze

Ranking giełd