W nowym raporcie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stwierdzono, że do połowy 2021 r. może on rozpocząć poważne badania i eksplorację "cyfrowego euro".
"Grupa zadaniowa wysokiego szczebla ds. CBDC będzie koordynować te eksperymenty, tak aby skutecznie wykorzystać zasoby Eurosystemu. Aby zapewnić uzyskanie miarodajnych odpowiedzi na pytania postawione w raporcie, do połowy 2021 r. Eurosystem podejmie decyzję o uruchomieniu projektu "cyfrowej waluty euro", który rozpocznie się od fazy badania".
- czytamy w raporcie.
Raport zawierał również informacje na temat tego, jak cyfrowe euro mogłoby chronić płatności w przyszłości, a także na temat wpływu, jaki miałoby na krajobraz europejskiego ekosystemu finansowego, zwanego "Eurosystemem".
"Podczas gdy gotówka jest nadal dominującym środkiem płatniczym, nowe technologie i rosnące zapotrzebowanie konsumentów na bezpośrednią komunikację zmieniają sposób, w jaki europejscy obywatele dokonują płatności. Jest to widoczne w rosnącej roli szybkich płatności elektronicznych"
- napisano w dokumencie.
"[...] Emisja cyfrowego euro miałaby znaczenie dla prawie wszystkich działań Eurosystemu i miałaby wszechobecne skutki dla całego społeczeństwa".
Ponadto wg. raportu cyfrowe euro może ostatecznie okazać się niezbędne dla przyszłości gospodarki UE:
"Ewentualne korzyści płynące z wprowadzenia cyfrowego euro oraz szybkie zmiany w zakresie płatności detalicznych oznaczają, że Eurosystem musi być wyposażony, aby móc emitować je w przyszłości. Cyfrowe euro mogłoby wspierać realizację celów Eurosystemu, zapewniając obywatelom dostęp do bezpiecznej formy pieniądza w szybko zmieniającym się cyfrowym świecie. Wspierałoby to dążenie Europy do ciągłych innowacji. Przyczyniłoby się to również do jej strategicznej autonomii poprzez zapewnienie alternatywy dla zagranicznych dostawców usług płatniczych w zakresie szybkich i efektywnych płatności w Europie i poza nią".
Cyfrowe euro musi być odporne, dostępne i funkcjonować przede wszystkim jako środek płatniczy
Co więcej, w sprawozdaniu EBC stwierdzono, że jeśli lub gdy zostanie ono stworzone, cyfrowe euro musi spełniać szereg wymogów. Po pierwsze, musi dotrzymywać kroku najnowszym technologiom i musi być dostępne "poprzez standardowe, interoperacyjne rozwiązania front-end w całej strefie euro i być interoperacyjne z prywatnymi rozwiązaniami w zakresie płatności".
Cyfrowe euro powinno również posiadać niektóre charakterystyczne cechy gotówki. Być łatwe w obsłudze, bezpłatne i chronić prywatność jego użytkowników. Musi ono być narzędziem usprawniającym transmisję polityki pieniężnej i musi być wyposażone w funkcje, "które są co najmniej tak samo atrakcyjne jak te rozwiązania płatnicze dostępne w walutach obcych lub za pośrednictwem podmiotów nieregulowanych".
Cyfrowe euro powinno być też dostępne za pośrednictwem dużej liczby odpornych kanałów, oddzielonych od innych usług płatniczych, tak aby można było z niego korzystać w nagłych przypadkach - na przykład podczas globalnej pandemii.
Oprócz tego musi być dostępne poza strefą euro, być przyjazne dla środowiska i opłacalne. Wg. EBC podstawową funkcją cyfrowego euro powinna być funkcja płatnicza, a nie narzędzie inwestycyjne.
"Biorąc pod uwagę ryzyko związane z transmisją polityki pieniężnej i stabilnością finansową, nie jest pożądane, aby cyfrowe euro przyciągało bardzo duże napływy inwestycji" - stwierdzono w sprawozdaniu, uznając, że "gdyby jednak indywidualne pakiety cyfrowej waluty euro były zbyt niskie z powodu sztywnych ograniczeń lub z powodu czynników zniechęcających stosowanych powyżej stosunkowo niskiego progu, wówczas cyfrowe euro byłoby mniej atrakcyjne jako środek płatniczy i mniej konkurencyjne niż instrumenty alternatywne".
Raport został opublikowany wkrótce po wycieku projektu nowego zbioru przepisów dla branży kryptowalut, opracowanego przez Komisję Europejską, znanego jako "Markets in Crypto-Assets".
Wydaje się, że celem unijnego projektu jest zapewnienie jasności prawnej w odniesieniu do kryptowalut (w tym do security tokenów i stablecoinów). Jest to zgodne z dyrektywą w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID), która stanowi ramy prawne dla rynków papierów wartościowych, systemów obrotu i pośredników inwestycyjnych.
Komentarze