Dzieło Banksy’ego zniszczone i uwiecznione w NFT

Firma blockchain Injective Protocol kupiła dzieło Banksy'ego „Morons” o wartości 95,000 dolarów, następnie je spaliła, po czym wystawiła pracę na aukcję w formie niezamiennego tokena (NFT) z kopią obrazu artysty.

Pierwsza praca Banksy'ego w NFT

Jest to pierwszy przypadek próby "transfuzji wartości" z orgnialnego dzieła, na token NFT. Anonimowy użytkownik Twittera @BurntBanksy, który jak później się okazało jest jednym z pracowników firmy Injective Protocol spalił orginalne dzieło sztuki należące do Banksy'ego, wcześniej je kopiując na token NFT i wystawiając na aukcję w formie cyfrowej. Samo spalenie zostało udostępnione na żywo na Twitterze. Ponoć performer jest gotowy zrobić to samo z certyfikatem autentyczności obrazu, jeśli nikt nie kupi tokenu NFT. Warto podkreślić, że część zysków ze sprzedaży ma pójść na cele charytatywne. NFT reprezentujący "Morons" zostanie sprzedany na aukcji OpenSea, która zakończy się 9 marca. Planem podpalacza sztuki jest zorganizowanie aukcji, na której inwestorzy będą mogli składać oferty, jednak tylko za pomocą kryptowalut. Chociaż Banksy nie jest bezpośrednio zaangażowany w to przedsięwzięcie, organizatorzy imprezy twierdzą, że wie o tym symbolicznym wydarzeniu.
Spodziewamy się zapoczątkować nową erę w świecie sztuki, w której dzieła sztuki będą na zawsze żyć w formie cyfrowej. - wyjaśnia grupa
Samo zdarzenie, które dało inspirację do zniszczenia orginału i wystawienia na aukcje kopii w formie NFT ma swoją historię, a powstała ona 3 lata temu. W 2018 roku obraz Banksy'ego zatytułowany "Girl with Balloon" po sprzedaży za milion funtów w domu aukcyjnym Sotheby's sam się zniszczył, dzięki specjalnej ramie w którą artysta "zapakował" pracę. Dzieło sztuki automatycznie osiągnęło, dzięki temu o wiele wyższą cenę według rzeczoznawców.

Spalone dzieło sztuki Banksy'ego zatytuowane "Morons"

Obraz zatytułowany „Morons” naśmiewa się z bogatych kolekcjonerów, którzy wydają ogromne sumy na obrazy i przy obecnym szale na NFT zabawnym będzie, gdy cyfrowe dzieło sztuki osiągnie o wiele wyższą cenę, niż jego fizyczny odpowiednik. Przedstawiciele Galerii Taglialatella potwierdzili, że odbitka została sprzedana firmie Injective Protocol w styczniu. CBS News uzyskało certyfikat autentyczności i potwierdzenia transakcji. Ponoć galeria sztuki nie wiedziała, że ​​wydruk zostanie zniszczony, gdy zostanie sprzedany.

Komentarze

Ranking giełd