Dyrektor banku ukradł 47 mln USD, by kupić kryptowaluty

Były dyrektor generalny Heartland Tri-State Bank z siedzibą w Kansas, Shan Hanes, przyznał się w czwartek do winy za defraudację 47,1 miliona dolarów na „osobiste zakupy kryptowalut”.
  • Ta gigantyczna defraudacja doprowadziła do upadku banku w lipcu 2023 roku, co skutkowało całkowitą utratą kapitału własnego dla inwestorów,
  • Jak poinformowało Biuro Prokuratora USA dla Okręgu Kansas, strata była nieodwracalna i dotknęła wielu inwestorów, którzy utracili swoje oszczędności życiowe i fundusze emerytalne.

Manipulacje i oszustwa Shana Hanesa

Shan Hanes, mający 52 lata, pełnił funkcję dyrektora generalnego Heartland Tri-State Bank. Według sądowych ustaleń, Hanes organizował różnorodne kryptowalutowe programy, aby ukryć ogromne straty banku. Jego działania obejmowały niekontrolowane i nieodpowiedzialne inwestycje w kryptowaluty, które zakończyły się stratą dziesiątek milionów dolarów.
Shan Hanes to kłamca i mistrz manipulacji, który doprowadził do upadku Heartland Tri-State Bank
– stwierdziła Kate Brubacher, prawniczka reprezentująca stronę oskarżenia.
Wiele ofiar nigdy w pełni nie odzyska strat w oszczędnościach całego życia i funduszach emerytalnych. Ale przynajmniej my, w Departamencie Sprawiedliwości, widzimy, że Hanes zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje czyny

Dochodzenie i przyszłość oskarżonego

Sprawa kryptowalutowa związana z Shanem Hanesem jest obecnie badana przez FBI, Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów, Zarząd Rezerwy Federalnej i Federalną Agencję Finansowania Mieszkalnictwa. Hanesowi grozi maksymalnie 30 lat więzienia, a wyrok ma zostać ogłoszony 8 sierpnia br. Upadek Heartland Tri-State Bank oraz zaangażowanie kryptowalut w ten skandal wywołały szeroką dyskusję w sektorze finansowym. Sytuacja ta nie jest odosobniona, ponieważ inne banki, takie jak Signature, Silicon Valley Bank (SVB) i Silvergate Bank, również poniosły straty związane z ekspozycją na kryptowaluty. Te banki świadczyły usługi dla firm kryptowalutowych, przechowując depozyty lub udzielając pożyczek. W lutym 2023 roku Rezerwa Federalna (Fed) wydała wspólne oświadczenie podkreślające ryzyko płynności dla banków obsługujących organizacje kryptograficzne. Fed ostrzegł banki przed potencjalnymi zagrożeniami i wezwał do stosowania istniejących zasad zarządzania ryzykiem w celu minimalizowania ryzyka związanego z kryptowalutami. 

Komentarze

Ranking giełd