Ethereum

Dominacja Ethereum najniżej od 5 lat. „Nigdy nie było gorszego nastroju. Idealny czas na rajd”

Dominacja Ethereum na rynku osiągnęła pięcioletnie minimum, spadając poniżej 8%. ETH także potaniało do poziomów, które nie były widziane od 2023 r. Czy więc przed nami pogrzeb projektu Vitalika Buterina, czy wręcz przeciwnie - jego odrodzenie?
  • ETH spadło do poziomów nieco ponad 1500 USD.
  • Dominacja ETH na rynku wynosi już mniej niż 8%.

Ethereum największym przegranym cyklu?

Dominacja Ethereum na rynku kryptowalut osiągnęła pięcioletnie minimum, spadając poniżej 8%. Kurs ledwo obronił poziom 1500 USD, a możliwe, że jeszcze spadnie poniżej tej granicy. Inwestorzy szukają powodów tych spadków i zrzucają winę na twórców sieci, którzy "przestawili" model emisji z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, co jest jednak błędnym myśleniem, bowiem staking sprawił, że inflacja na ETH jest niższa niż na BTC, nie mówiąc już o SOL. Do tego dochodzi wprowadzenie stakingu do ETF-ów ETH, nad czym teraz pracują emitenci funduszy, może dać paliwa do wzrostów. Zresztą widać to w sieci: aktywność stakingowa wzrosła w 2024 r. o 5,1%, prawie 29% całkowitej podaży ETH jest zablokowanych w kontraktach stakingowych, a 60% stakerów ETH odnotowało zyski - tak, pomimo spadku wartości ich aktywów! Odzwierciedla to długoterminowe zaufanie inwestorów do potencjału Ethereum. To nie wszystko. Ethereum pozostaje domem rynku DeFi, a zapowiadana reforma sieci, która ma mieć miejsce w maju, ma na celu rozwiązanie problemów z jej przeciążeniem i zwiększenie wydajności blockchaina. Innymi słowy, fundamenty Ethereum nadal są silne. Po prostu rynek obawia się teraz inwestycji w ryzykowne aktywa przez niepewność gospodarczą, którą wygenerował Donald Trump. Wisienką na torcie niech będzie to, że World Liberty Financial Trumpów regularnie skupuje ETH.

Przed nami mocne wybicie?

Analitycy też nie skreślają ETH. Np. Mister Crypto wskazał, że nastawienie rynku do ETH "nigdy nie było gorsze", więc to "idealny czas na rajd”. Do tego dochodzi inny element układanki: możliwe, że zbliżamy się do zmiany polityki Fedu. Daniel Kostecki, polski analityk z CMC Markets, zauważył, że "oczekiwania inflacyjne w USA w długim terminie spadły do najniższego poziomu od września", co daje bankowi centralnemu USA pole do cięć, co z kolei powinno przełożyć się na wzrosty na kryptowalutach. Zgodnie z danymi Fed Watch Tool do pierwszego cięcia po pauzie dojdzie już w maju i ma ono rozpocząć nową serię obniżek, które sprowadzą w grudniu br. stopy proc. w USA do 3-3,25%.

Źródło: Fed Watch Tool

Komentarze

Ranking giełd