W Ethereum szykuje się bunt na pokładzie? Pomysł reformy sieci budzi obawy deweloperów. Wcześniej główny twórca projektu, Vitalik Buterin, zaproponował zwiększenie limitu gazu w blockchainie. Jego współpracownicy publicznie wskazują na wady tego rozwiązania.
- Vitalik Buterin chciałby zwiększyć limit gazu w Ethereum,
- Inni znani współtwórcy tej sieci wskazują na wady tego pomysłu.
Ethereum i bunt deweloperów
11 stycznia
Vitalik Buterin opowiedział się za
„skromnym” zwiększeniem limitu gazu o 33%. Cel? Potencjalna
poprawa przepustowości sieci. Zwiększenie owego limitu do 40 milionów z obecnych 30 milionów umożliwiłoby więcej transakcji dla każdego bloku, teoretycznie zwiększając ogólną przepustowość blockchaina. Tak widzi to Buterin. Okazuje się, że inni nie są entuzjastami tej wizji.
Według innego współtwórcy
Ethereum,
Mariusa van der Wijdena, nie wszystko w takim wariancie jest takie różowe jak stara się chyba przedstawiać Buterin. Problemem byłby
wzrost rozmiaru stanu blockchaina, czyli tej części sieci, która zawiera salda kont i dane inteligentnych kontraktów.
Dziś wynosi ona około 267 gigabajtów (GB), ale "
jeśli zwiększymy limit gazu, rozmiar ten będzie rósł jeszcze szybciej”, wskazał ekspert. Dodał, że
pamięć masowa jest tania, więc rozmiar nie jest problemem i każdy będzie mógł przechowywać taką ilość danych, jednak wskazuje już, że "
dostęp do nich i modyfikowanie ich będzie coraz wolniejsze". Co więcej, wyższe limity wydłużają również czas synchronizacji i utrudniają budowanie różnorodnych klientów, jak wyjaśnił.
//twitter.com/vdWijden/status/1745463453345788352?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1745463453345788352%7Ctwgr%5E4b2c50a8ce43b308a4e006fcc4c5102d83881321%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fethereum-developers-concerned-over-vitalik-buterin-plan-increase-gas-limit
Lider zespołu Ethereum,
Péter Szilágyi, też wyraził swoje obawy:
Zwiększenie tego zdecydowanie ma wady. Stan [blockchaina] będzie rósł szybciej, czas synchronizacji będzie wolniejszy, potencjał DoS wzrośnie.
//twitter.com/peter_szilagyi/status/1745374731824439531
O co dokładnie chodzi?
Limit gazu odnosi się do
maksymalnej ilości gazu wydanej na realizację transakcji w sieci Ethereum lub inteligentnych kontraktów w każdym bloku. To zapewnia, że bloki nie stają się zbyt duże, co mogłoby mieć wpływ na wydajność sieci i synchronizację. Średni limit gazu krótko po starcie Ethereum w 2015 r. wynosił około 3 miliony. Tyle że z biegiem czasu rósł wraz z rosnącą adopcją.
I faktycznie, dalsze zwiększenie limitu gazu pozwalałoby na zapisanie większej liczby transakcji w każdym bloku, co teoretycznie zwiększyłoby ogólną przepustowość sieci. Jednocześnie
zwiększy to jednak potencjalne ryzyko ataków. Innymi słowy, sieć byłaby szybsza, ale bardziej zarażona na wspomniane ataki. To pewien standardowy problem w przypadku blockchainów.
Komentarze