Deweloper znanej giełdy przyłapany na przeprowadzeniu rug pulla

Deweloper zdecentralizowanej giełdy Uniswap znany pod pseudonimem „AzFlin” został zwolniony przez jej założyciela, Haydena Adamsa. Powód? Już tłumaczymy!

Podejrzany deweloper

Deweloper został oskarżony o przeprowadzenia rug pulla wartego aż 14 ETH (ok. 26 000 USD). O co dokładnie chodzi? Kryptowalutowy rug pull polega na tym, że deweloper projektu wprowadza na rynek token, promuje go, a gdy inwestorzy rzucą się na jego zakup, bez ostrzeżenia znika z funduszami, wysysając z projektu płynność. Wspomniane 14 ETH deweloper wyciągnął z projektu FrensTech, który był oparty na Base, czyli sieci Coinbase. Stało się to w ciągu 4 godzin od uruchomienia projektu. Najbardziej zainteresowany zaprzecza jednak oskarżeniom, ale w dość zaskakujący sposób. Twierdzi, że usunął tylko 1 ETH płynności, którą dodał do projektu. AzFlin opisał sprawę ze swojej perspektywy na X (byłym Twitterze):
Płynność była zablokowana od samego początku. Usunąłem płynność o wartości 1 ETH, którą zapewniłem środkami z własnego portfela deweloperskiego.
Do tego przyznał, że dokonał sprzedaży części tokenów FRENS, które też wyciągnął z puli płynności. Jego zdaniem jednak FUD, który go dotknął, "jest oburzający.” //twitter.com/AzFlin/status/1690226697868550144?s=20 W odpowiedzi na to wszystko członkowie społeczności chcą, by Uniswap odniosło się do tych działań.

Uwaga na pump and dump

Rug pulle i modele pump and dump są sporym zagrożeniem na rynku kryptowalut. Przykładowo, memecoin BALD okazał się "hitem lipca". Cieszył się niemałym zainteresowaniem inwestorów i niektórych mediów (niektóre przed nim jednak ostrzegały). W pewnym momencie osiągnął nawet kapitalizację rynkową na poziomie 85 milionów USD. Potem jednak ktoś wyssał z niego płynność. Oczywiście inwestorzy pozostali z niczym. A dokładnie z coinami, które nie mają dużej wartości. Tak jak wspomnieliśmy, rug pulle i pump and dump stanowią ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla początkujących inwestorów kryptowalut. Dlatego tak ważne, że weryfikować projekty, w które chce się zainwestować. Jeżeli dany token nie ma mocnych fundamentów (lub niemal nie ma ich wcale) lepiej nie kierować w jego stronę swojego kapitału. Warto mieć się na baczności zwłaszcza, gdy mowa o memecoinach, NFT czy tokenach podejrzanych projektów.

Komentarze

Ranking giełd