Kryptowaluty w służbie Rosji – Ukraina zidentyfikowała 40 sprawców

W wyniku publiczno-prywatnego partnerstwa cyberpolicji z firmą analityczną Crystal Blockchain w tym roku na Ukrainie rozwiązano ponad 50% wszystkich wykrytych przestępstw, w których przedmiotem lub środkiem popełnienia były kryptowaluty.


Według oficjalnego oświadczenia cyberpolicji Ukrainy od początku tego roku funkcjonariusze zbadali ok. 600 przypadków wykorzystania kryptowalut w planach przestępczych. W ponad 50 % przypadków funkcjonariuszom współpracującym z firmą analityczną Crystal Blockchain udało się zebrać dowody w sprawie nielegalnej działalności osób zaangażowanych w finansowe wsparcie rosyjskiej armii lub innych nielegalnych ugrupowań zbrojnych. Według raportu, zidentyfikowano ponad 40 osób.

Ukraina skutecznie walczy z cyberprzestępstwami

Szef wydziału ukraińskiej cyberpolicji Jurij Wychodec powiedział, że uzyskanie takich wyników było możliwe na skutek połączenia klasycznych metod śledczych i kryminalistyki cyfrowej. Firma Crystal Blockchain dostarczyła cyberpolicji narzędzia służące do monitorowania portfeli kryptograficznych, kontrolowania pieniędzy, a także do śledzenia transakcji. Podmioty współpracują ze sobą w ramach podpisanego memorandum.

Trudność prowadzenia dochodzeń w sprawie takich przestępstw polega na tym, że większość transakcji odbywa się niemal natychmiast, dlatego analitycy i agenci mają niewiele czasu na reakcję i ustalenie wszystkich okoliczności przestępstwa – stwierdził Wychodec.

Dyrektor analityki wywiadowczej w Crystal Blockchain, Nick Smart zauważył, że w obecnym roku ilość środków przesyłanych do darknetu wzrosła o 15%, a transfery pomiędzy nielegalnymi podmiotami wzrosły o 40%, ale można temu przeciwdziałać:

Na rynku międzynarodowym obserwujemy wzrost ilości pieniędzy przemieszczanych między nielegalnymi podmiotami. W 2022 roku ilość środków przesyłanych do darknetu wzrosła o 15 proc. Transfery między nielegalnymi podmiotami wzrosły o 40 proc. Przestępcy coraz częściej wykorzystują kryptowalutę do własnych egoistycznych celów, ale można temu przeciwdziałać za pomocą analiz.

Według raportu, cyberpolicja planuje uczestniczyć w tworzeniu kursu edukacyjnego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, jak również rozwijać własne usługi dla użytkowników rynku kryptowalut, w tym m.in. serwis do składania oświadczeń o popełnionych wykroczeniach ze wskazaniem adresu portfela lub HASH transakcji celem przyspieszenia i optymalizacji badania.

Czym zajmuje się cyberpolicja Ukrainy?

Do zadań cyberpolicji Ukrainy należy m.in. realizacja polityki państwa w kwestii zwalczania cyberprzestępczości, wczesne informowanie ludności o pojawieniu się nowych cyberprzestępców, wdrażanie narzędzi do systematyzacji incydentów cybernetycznych oraz odpowiadanie na zgłoszenia zagranicznych partnerów.

Komentarze

Ranking giełd