Pracownicy sektora publicznego w chińskim mieście Changshu zaczną od maja otrzymywać pensje w cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC).
W Chinach w zamian za pracę dostaniesz CBDC
Według
South China Morning Post nowa inicjatywa ma dotyczyć lekarzy, nauczycieli, a nawet dziennikarzy. Do tego eksperymentu zostało wybrane położone mniej niż 100 mil od Szanghaju miasto Changshu, które jest zamieszkane przez 1,5 miliona osób.
Obecnie adopcja CBDC w Chinach ma miejsce już w 17 z 23 prowincji Państwa Środka. Miasto Taicang było pierwszą lokalizacją, w której podmioty publiczne zaoferowały pracownikom płace w cyfrowych juanach. Z kolei władze Changshu już wcześniej promowały wykorzystanie e-juana w pewnych sytuacjach, takich jak płacenie za transport publiczny, wydatki medyczne, artykuły spożywcze i media, takie jak gaz i woda. Z kolei mieszkańcy Suzhou, kolejnego chińskiego miasta, uczestniczyli w programie airdropa CBDC, podczas którego 10 000 osób otrzymało cyfrowe juany o łącznej wartości 3 milionów USD.
Chiny chcą zagrozić dolarowi
W tle trwa debata nt. przyszłości dolara. Coraz więcej krajów buntuje się przeciwko amerykańskiej dominacji na świecie, której rdzeniem jest właśnie USD. Państwa BRICS, grupa na czele której stoją Chiny i Rosja, biorą pod uwagę nawet emisję swojej wspólnej waluty do rozliczeń transgranicznych, co może być pierwszym, mocnym ciosem w USA.
W Stanach Zjednoczonych trwa zaś dyskusja na temat potencjalnych zagrożeń związanych z CBDC. Republikański gubernator Florydy,
Ron DeSantis, i Demokrata, Robert F. Kennedy Jr, oficjalnie potępili tego typu technologię jako mającą pomóc władzy w inwigilowaniu obywateli.
Wracając zaś do Chin warto dodać, że Hongkong coraz bardziej liberalizuje swoją politykę dot. kryptowalut. Władze pozwalają już firmom z tego rynku rejestrować się w mieście i oferować usługi mieszkańcom. Czyni to Hongkong chińskim hubem rynku blockchaina.
Dziś tylko 11 krajów, w tym Bahamy, w pełni uruchomiło CBDC. Jednocześnie technologia ta cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Sto krajów prowadzi obecnie pilotaże dot. cyfryzacji swoich walut lub ogólnie bada możliwości CBDC.
Komentarze