Co zmieni sztuczna inteligencja w 2024 roku? Bill Gates dzieli się swoimi obserwacjami

Współzałożyciel Microsoft podzielił się swoimi prognozami dot. rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji na świecie w przyszłym roku. Miliarder jest dość optymistycznie nastawiony w stosunku do tego, jaki wpływ będzie miała ta technologia na poprawę jakości życia.
Słynny przedsiębiorca opublikował przed weekendem na swoim blogu - Gates Notes - długi post, w którym podsumowywał wiele wydarzeń i zmian, jakie miały miejsce w trakcie 2023 roku. Jeden z ojców Microsoftu na starcie zaznaczył, że najważniejszą z nich było dla niego to, że został dziadkiem! Skupmy się na tym, co Gates spodziewa się zobaczyć w przyszłym roku, jeśli chodzi o wykorzystanie AI w celu uczynienia życia na Ziemi lepszym.

Bardziej sprawiedliwe miejsce

Bill Gates twierdzi, że jak na razie, wciąż jesteśmy na dobrej drodze, by przekuć rozwój sztucznej inteligencji w kolejny sukces ludzkości w kwestii wykorzystania technologii. Inwestor wskazuje na to, że dzięki AI mamy największą szansę w historii, by znacznie zredukować poziom nierówności społecznych na świecie. Jak napisał, jest pełen wiary w to, że sztuczna inteligencja (AI) może uczynić świat "bardziej sprawiedliwym miejscem". Jeżeli odpowiednie instytucje dokonają mądrych i przemyślanych inwestycji, które zasilą ten sektor miliardami dolarów kapitału, to możemy znacznie skrócić, a w ekstremalnych przypadkach nawet wyeliminować, różnice czasowe przy docieraniu nowych innowacji i rozwiązań we wszystkie regiony świata. Patrząc na to, jakie dotychczas osiągnięcia ma sztuczna inteligencja w przypadku branży zdrowotnej, Gates prognozuje, że następne kroki będą dotyczyły jak największego dostosowania jej do indywidualnych potrzeb danych przypadków chorób.
Gdybym miał dokonać prognozy, w krajach o wysokich dochodach, takich jak Stany Zjednoczone, przypuszczam, że za 18–24 miesiące osiągniemy znaczny poziom wykorzystania sztucznej inteligencji przez ogół populacji
- pisze miliarder. Dodaje, że najprawdopodobniej w krajach afrykańskich dojdzie do "porównywalnego poziomu wykorzystania" sztucznej inteligencji za mniej więcej trzy lata:
To wciąż luka, ale znacznie krótsza niż czasy opóźnień, które zaobserwowaliśmy w przypadku innych innowacji
Podsumowując ten temat, stwierdził że w 2023 roku udało się uzyskać ogólny zarys perspektyw, gdzie i jak AI może pomóc ludziom rozwiązać odwieczne problemy. Teraz branża ta będzie skupiać się na tym, gdzie można zmaksymalizować jej wykorzystanie i zastąpić czynnik ludzki do wykonywania danych czynności, a gdzie będzie pełnić ona rolę "drugiego pilota". Zaznaczył, że przed światem jeszcze "długa droga", na której na pewno pojawi się wiele przeszkód, jak chociażby wyzwanie dot. skalowania projektów bez utraty ich produktów na jakości oraz tworzenie przestrzeni do długoterminowej funkcjonalności rozwiązań sztucznej inteligencji.

Komentarze

Ranking giełd