Chińskie władze likwidują nielegalnie kopalnie kryptowalut

W maju ubiegłego roku Chiny całkowicie zakazały wydobycia kryptowaluty i początkowo wydawało się, że zakaz skutecznie obejmie cały obszar kraju. Później jednak okazało się, że wielu mieszkańców Chin wydobywało bitcoiny incognito i obecnie wciąż aż 20% całego wskaźnika hashrate przypada na Chiny.
Władze musiały zatem kontynuować poszukiwania górników, aby przejąć ich maszyny, tak jak dzieje się to w innych częściach świata, gdzie wydobycie jest zakazane.  W ostatnim oficjalnym komunikacie prowincji Guandong ujawniono, że w marcu 2022 roku miasto Dongguan przeprowadziło 6050 kontroli, w wyniku których wykryto 24 farmy górnicze i 35 domorosłych górników oraz zarekwirowano prawie 3000 urządzeń. Ponadto Biuro Rozwoju i Reform w Dongguan zajęło farmę górniczą mieszczącą się w wynajmowanym budynku przemysłowym o powierzchni 2000 metrów kwadratowych w strefie przemysłowej Yinmandi w mieście Xiegang, gdzie znaleziono i skonfiskowano prawie 1000 maszyn. Według danych z analizy zużycia energii, od lipca 2021 ta jedna farma wydobywcza zużyła co najmniej 900 000 MWh. Szacunki dotyczące ilości wydobytych BTC nie zostały ujawnione. Warto zauważyć, że ta nielegalna farma wydobywcza została otwarta dwa miesiące po wprowadzeniu zakazu, więc możliwe jest, że początkowo prawie wszyscy górnicy w Chinach zaprzestali działalności, by wznowić ją nielegalnie w późniejszym terminie.

Branża w Chinach wciąż działa

Chiński rynek kryptowalut nigdy nie został całkowicie wygaszony, nawet po wprowadzeniu zakazu handlu na giełdach, co wyraźnie pokazuje, jak trudno jest powstrzymać kryptowaluty nawet tak autorytarnemu rządowi jak Chiny. Nie wiadomo również, czy jakiekolwiek bitcoiny zostały przejęte przez władze i co mogą one zrobić z przejętymi BTC. Zwykle jednak skonfiskowane środki są stosunkowo szybko sprzedawane na aukcji przez władze w celu wymiany na tradycyjne waluty. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzono również, że miasto Dongguan chce ściśle egzekwować krajowe prawo przeciw górnictwu, wywierając wysoką presję na górników kryptowalutowych.

Komentarze

Ranking giełd